in , ,

Kütahya, Hatay’daki engellilere umut oldu

YouTube video
  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:445karakter

 

Kütahya Valiliği öncülüğünde ‘Aşalım Engelleri Birlikte Kütahya’ sloganıyla gerçekleştirilen kermeste toplanan 1,4 milyon lira, depremin yıktığı Hatay’daki engelli bireylere umut olacak. Bölgeden toplanan talepler doğrultusunda alınan akülü tekerlekli sandalyeler, işitme cihazları ve Çölyak hastalarına özel gıda malzemeleri, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için yola çıktı. Kafileyi Vali Ali Çelik, Hatay’a uğurladı

Kütahya Valiliği himayesinde ‘Aşalım Engelleri Birlikte Kütahya’ etkinliğinde, il ve ilçelerdeki kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, STK’lar, iş insanları, esnaf ve vatandaşlar Hatay için örnek bir dayanışma gösterdi. Kermeste, yiyecek, gıda, hediyelik eşya, kıyafet ve çeyiz malzemeleri gibi ürünler satışa sunularak 1 milyon 400 bin lira gelir elde edildi.

Hatay’dan ihtiyaç listesi talep edildi

Bu etkinlik kapsamında, Hatay Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile koordineli olarak ihtiyaç listesi talep edildi ve listeye göre öncelikli malzemeler belirlendi. Toplamda 784 bin lira ödeme yapılan 67 adet akülü tekerlekli sandalye, 14 adet görme engelli bastonu, 1 adet engelli puseti, 1 adet bacak arası ve omurga destekli tekerlekli sandalye, 1 adet oturaklı yürüteç ve 1 adet serebral palsi arabası alımı gerçekleştirildi. Bu malzemeler, Hatay Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Hatay Huzurevine teslim edildi. İşitme engelli bireyler için ise Kütahya’da faaliyet gösteren Biyonik Kulaklı İşitme Engelliler Spor Kulübü Derneği ile koordineli olarak 3 bin 600 adet İşitme Cihazı Ve Koklear İmplant Pili, 27 adet işitme cihazı ve işitme cihazı pili, 17 adet koklear implant cihaz ve yedek parça alımı yapıldı. Ayrıca, Çölyak, PKU ve Metabolik Hastalıklar Dernekleri ile ilgili olarak İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde yapılan protokolle 6 ay süreyle aylık 60 koli gıda malzemesi alımı gerçekleştirildi. Son olarak, Kütahya SYDV tarafından Kahramanmaraş, Osmaniye, Malatya ve Diyarbakır illerinde faaliyet gösteren 6 engelli spor kulübüne 72 adet eşofman takımı alındı.

‘ZOR GÜNLER DAYANIŞMA İLE AŞILIR’

Malzemelerin teslimi için Kütahya’daki sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri Hatay’a yola çıktı. Kafileyi Kütahya Valisi Ali Çelik, valilik önünden uğurladı. Hatay için seferber olan kurum, sivil toplum kuruluşları ve Kütahya halkına teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Çelik, “Zor günler dayanışma ile aşılır. Bunun en güzel örneği de Kütahya’da gösteriliyor” dedi.

Haberimizi puanlar mısınız?