in

Kütahya iklimine uygun bitkiler araştırılıyor

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:328karakter

 

Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi Yetkilisi Halil İbrahim Tanrıkulu, 200 bitki türünde üretimin yapıldığını belirtti. Tanrıkulu, Kütahya iklimine uygun bitkilerin tespiti için çalışmalar yapıldığını ve yerel halka, üretimi teşvik edecek fırsatlar oluşturulmaya çalışıldığını söyledi

Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Kütahya’da 2011 yılında çalışmalarına başlayan Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Bitkilerin botanik yönden doğru tayin edilerek yetiştiriciliğinin yapıldığı ve uygun şartlarda kurutulup paketlenerek piyasaya hazır hale getirildiği Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezindeki incelemelere Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Arpacı ve EKOH Şube Müdürü Cihan Köse’de eşlik etti. Halen DPÜ tarafından işletilen Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezindeki incelemeler esnasında, Dr. Öğrt. Üyesi  Nüket Akanıl Bingöl,  Dr. Öğrt. Üyesi  Betül Akın’da yer aldı ve Araştırma Merkezi  Yetkilisi Halil İbrahim Tanrıkulu’ndan, yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler alındı. Tanrıkulu, Merkezde yaklaşık 200 türde üretimin yapıldığı, modern aletler ve yeni teknikler kullanılarak tarımsal verimlilik üzerine çok yönlü çalışmaların devam ettiği bilgisini vererek, Merkezin öncelikli amacının Kütahya iklim şartlarına uyumlu bitkilerin tespit edilmesi, gerekirse en verimli şekilde ıslah edilmesi, yerel halka, üretimi  teşvik edecek  cazibe oluşturulması ve  DPÜ öğrencilerine uygulamalı eğitim imkanları sağlanması olduğunu ifade etti.  Bölge Müdürü Birol Dündar tarafından yapılan ziyarette; Araştırma Merkezi bahçesindeki dış mekan bitki parselleri ve çeşitliliği incelendi.  Daha sonra seralar, laboratuvar, distilasyon merkezi ve araştırma merkezinde üretilen mamüllerin sergilendiği stantlar yerinde görüldü.

Haberimizi puanlar mısınız?