in

Kütahya Türkiye’de bir ilke imza atıyor

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:346karakter

 

Vali Ali Çelik’in önderliğinde başlatılan projeyle Türkiye’nin ilk Ruhsal Engelliler Korumalı İş Yeri, Kütahya’da hayata geçiriliyor. Proje kapsamında Organize Sanayi Bölgesi’nde engelli bireylerin istihdamı için özel olarak tasarlanmış iş yeri oluşturulacak

Kütahya’da hayata geçirilecek olan Türkiye’nin ilk Ruhsal Engelliler Korumalı İş Yeri projesine dair konuşan Vali Ali Çelik, projenin ruhsal engelli vatandaşların ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan güçlenmelerine yardımcı olacağını, devletin işverenlere vereceği teknik ve maddi destekle birlikte örnek bir başarı hikâyesine dönüşeceğine inandığını belirtti.

‘ÖRNEK BİR BAŞARI HİKÂYESİNE DÖNÜŞEBİLİR’

Proje kapsamında Organize Sanayi Bölgesinde engelli bireylerin istihdamı için özel olarak tasarlanmış iş yeri oluşturulacağını belirten Vali Çelik, projenin ruhsal engelli vatandaşların ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan güçlenmelerine yardımcı olacağını, devletin işverenlere vereceği teknik ve maddi destekle birlikte örnek bir başarı hikâyesine dönüşeceğine inandığını belirtti.

‘PRİMLER HAZİNE’DEN KARŞILANACAK’

Korumalı iş yerinde en az 5 engellinin çalışması gerektiğini belirten Vali Çelik, işsizlik sigortası işveren payı primlerinin hazineden karşılanacağını ayrıca her engelli için aylık 2 bin 870 TL işverene ödeme yapılacağını kaydetti.

‘RUHSAL ENGELLİ BİREYLERİN YETENEKLERİNE UYGUN İŞ YERLERİ TESPİT EDİLECEK’

Korumalı iş yeri projesinin hem işverenlerin hem de engelli bireylerin yararına olacağını belirten Vali Çelik, projenin ilk etabında 40 ruhsal engelli bireyin yeteneklerinin tespit edileceğini ve yeteneklerine uygun bir iş yeri belirlenerek fabrikalarla görüşmeler yapılacağını ifade etti.

‘İŞ HAYATINA KATILIMI ARTIRACAK’

Vali Çelik, Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri üyelerinin istihdam edilmesine olanak sağlayacak olan korumalı iş yeri projesinin engellilik durumları sebebiyle iş gücü piyasasına kazandırılması güç olan ruhsal engellilerin iş hayatına katılımını artıracağını ve toplumsal farkındalık oluşturacağını söyledi.

Haberimizi puanlar mısınız?