içinde

Kütahya’dan Ukrayna’ya köprüler kuruluyor

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar, Ukrayna Fahri Konsolosu Erkan Güral ile beraberindeki heyet, Vali Ali Çelik ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretlerde, bölgeler arası iş birliğinin artırılması için yapılabilecek çalışmalar ile kardeş şehir ilişkileri görüşüldü

Büyükelçi Vasly Bodnar ile beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Ali Çelik, Türkiye ve Ukrayna arasındaki dostane ilişki ve iş birliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulundu. Vali Çelik, “Tarımdan teknolojiye kadar birçok alanda ciddi iş birliği kurulabilir. Çok ciddi teknoloji üreten şirketlerimiz var, onların ürettiği sinerjiyle ortak amaçlar çerçevesinde çalışılabilir” dedi.  Türkiye’nin Ukrayna’nın önemli strateji ortağı olduğunu belirten Büyükelçi Vasly Bodnar, “Cumhurbaşkanlarımız arasındaki güvene dayalı, güçlü diyalog sayesinde Ukrayna ve Türkiye arasındaki iş birliğimiz süratle gelişmeye devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın siyasi desteği için de kendisine müteşekkiriz” dedi. Misafirperverliğinden dolayı Vali Ali Çelik’e teşekkür eden Bodnar, bölgeler arası iş birliğinin artırılması için Kütahya ile kardeş şehir ilişkisi kurulmasını önerdi. Öneriyi memnuniyetle karşılayan Vali Çelik, gerekli taslak çalışmanın yapılacağını söyledi.

Büyükelçi Bodnar ve beraberinde Ukrayna Ankara Büyükelçiliği başkatibi Andrii Bilyk, Ukrayna Kütahya-Eskişehir-Afyonkarahisar Fahri Konsolosu Erkan Güral’ı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise, Fahri konsolosluk görevine atanan Erkan Güral ile birlikte artık iki ülkenin iş birlikteliklerinin daha verimli bir hale geleceğine inandığını ifade etti. Başkan Işık, “Ukrayna ile birçok alanda iş birliğinin artarak devam edeceği inancındayım. Ziyaretiniz bizleri mutlu etti. Kütahya tarımdan sanayiye kadar potansiyeli yüksek bir il. Ukrayna ile iş birliğimizin Sayın Fahri Konsolosumuz Erkan Güral ve sizlerin de gayretleri ile gelişeceğini umuyorum” dedi.

#kütahya #ukrayna #kütahyadanhaber #sondakikakütahya #kütahyahaberleri #erkangüral #ziyaret #büyükelçi