in

Kütahyalı annenin evlat nöbeti sürüyor

kütahya kütahyadanhaber diyarbakır anneleri evlatnöbeti kütahyasondakika kütahyahaberleri haber
kütahya kütahyadanhaber diyarbakır anneleri evlatnöbeti kütahyasondakika kütahyahaberleri haber
  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:393karakter

Diyarbakır’da, terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen ailelerin HDP binası önündeki oturma eylemi, 595’inci gününde 226 aile ile sürüyor. 2015 yılında, 18 yaşındayken kaçırılan kızı Fadime için oturma eylemi yapan Kütahyalı anne Hatice Levent, eylemlerinde kararlı olduklarını ifade ederek, “Yavrularımızı almadan geri dönüşümüz olmayacak buradan” dedi

Diyarbakır’da yaşayan Mehmet Akar, 21 Ağustos 2019’da ortadan kayboldu. Akar’ın annesi Hacire Akar, 1 gün sonra HDP’nin Diyarbakır’daki binası önüne geldi. Oğlunun HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını söyleyen anne Akar, il binası önünde oturma eylemi başlattı. Eylemin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akar, mahkemece ev hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akar, çocukları kayıp annelere çağrıda bulundu. Akar’ın çocuğuna kavuşması, çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan aileler için umut oldu. Akar’ın çağrısıyla harekete geçen çocukları kayıp aileler, 3 Eylül 2019’da HDP binası önünde oturma eylemine başladı.

‘YETER ARTIK BİZE ÇEKTİRDİKLERİ EZİYET’

Kütahya’dan gelen Hatice Levent, 18 yaşındayken, 2015 yılında Bitlis’te üniversite öğrencisiyken terör örgütü PKK tarafından kaçırıldığını belirttiği kızı Fadime için 22 Eylül’de oturma eylemine katıldı. Kızı Fadime’ye teslim olması için çağrıda bulunan Hatice Levent, eylemlerini sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi. Levent, “Kızım, arkadaşlarının elinden tut ve kaçın gelin. Yeter artık bize çektirdikleri eziyet. Bizden ne istediler ? 2 seneye yakındır bir buradayız. Hastalık, kar, yağmur ve çamur demeden biz buradayız. Sizi almadan buradan gitmeyeceğiz. Yavrularımızı almadan geri dönüşümüz olmayacak buradan. İster ölüm ister ne olursa olsun biz evlatlarımızı istiyoruz. Fadime, beni duyuyorsan eğer yavrum, dön geri gel. Ben senin arkandayım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan Allah razı olsun. Ceza falan vermeyecekler. Ne olursunuz geri dönün yavrum mağaralarda ne yapıyorsunuz. Ne hallerdesiniz acaba dönün geri” dedi.

Haberimizi puanlar mısınız?