içinde

‘Masrafı karşılanmıyor, burs verilmiyor’

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, yabancı uyruklu öğrencilere yönelik asılsız iddialara yanıt verdi. DPÜ’de 87 farklı ülkeden 8 bin 560 uluslararası öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Uysal, “Bir tanesinin bile herhangi bir masrafı, Üniversitemiz kaynaklarından karşılanmıyor” dedi

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, uluslararası öğrenciler ilgili gerçeği yansıtmayan haberler hakkında bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. Kâzım Uysal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde 87 farklı ülkeden 8.560 uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Bu öğrencilerimizin bir tanesinin bile herhangi bir masrafı, Üniversitemiz kaynaklarından karşılanmıyor ya da uluslararası herhangi bir öğrenciye, Üniversitemiz tarafından burs verilmiyor. Uluslararası öğrencilerimizin tamamı kayıt ücreti, ulaşım, yemek ve barınma masraflarını kendileri karşılıyor. Kaldı ki, söz konusu öğrencilerin önemli bir kısmı geldikleri ülkelerde bakan, bürokrat ya da iş insanı gibi ekonomik yönden üst düzey insanların çocukları ve bunların Türkiye’deki kamu kaynaklarından yararlanmaya ihtiyacı bulunmuyor. Uluslararası öğrencilerimizin hiçbiri, Üniversitemizin sağladığı kaynaklar sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herhangi bir öğrencimizden daha ayrıcalıklı bir konumda değildir ve olamaz da. Hatta uluslararası öğrenciler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerimizden çok daha yüksek miktarda harç ücreti ödeyerek Üniversitemizde öğrenim görüyor.

Uluslararası öğrencilerimiz Kütahyamızda hem farklı alanlarda eğitim alıyor, hem de şehrimize ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunuyor. Bu öğrenciler, Kütahya’ya maddi anlamda katkı sunmalarının yanı sıra, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sayesinde Türkçe öğrenerek gittikleri ülkelerde şehrimizin ve ülkemizin gönüllü birer kültür elçisi oluyorlar. Bizler, uluslararası öğrencilerimiz vasıtasıyla bir taraftan gönül coğrafyamızı genişletiyoruz, diğer taraftan da devlet adamlarımız ve iş insanlarımızın farklı ülkelerde temas kuracağı geleceğin bürokratlarını yetiştiriyoruz.

Üniversitemizde okuyan uluslararası öğrencilerle ilgili basında çıkan asılsız haberler üzerine, basın açıklaması yapma gereği duymuş bulunmaktayım. İlgili haberde konu edilen asılsız bilgilere kaynak teşkil eden kişiler hakkında idari işlem başlatılmıştır. Ayrıca öğrencilerimizi günlük siyasetlerine alet etmeye çalışan şahısların konuyu araştırmadan yapmış oldukları açıklamalara itibar edilmemesini kamuoyundan önemle rica ederim.”