in ,

Meşale Tavşanlı’dan yakıldı

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:397karakter

Tavşanlı’da Uluslararası Öğrenci Entegrasyonu ve strateji belirleme toplantıları meyvesini vermeye başlarken, DPÜ, Belediyesi, ZAFER ve TOBB’un desteğiyle uluslararası çalıştayın düzenleneceği açıklandı

Geçtiğimiz Ocak ayında Göbel Termal Tesisleri’nde özellikle Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle toplantılar düzenlenmiş, burada üniversite gençliğinin durumu, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin üstleneceği rol ele alınmıştı. Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’in ev sahipliğinde DPÜ Gelişim Stratejileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bülent Cırık’ın geliştirdiği proje toplantılarına Kütahya Valisi Ali Çelik, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Tavşanlı Kaymakamı Erdoğan Kanyılmaz’da katılmıştı. Toplantı sonunda projenin geliştirilmesi, daha çok gence ulaşılması ve üretim konusundaki müteşebbis ruhun ortaya çıkartılarak maddi anlamda da desteklenmesi kararı alınmıştı. İstişareler meyvesini vermeye başladı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) destek sunma kararı aldı. 37 üniversiteden yabancı uyruklu gençler ile STK’lar arasında Uluslararası Çalıştay düzenlenecek. Doç. Dr. Bülent Cırık önderliğinde Hayrat Vakfı Temsilcileri STK Platformu adına Belediye Başkanı Mustafa Güler’i makamında ziyaret ederek teşekkür etti.

‘BİZİM DERDİMİZ MİLLETİMİZ’

Başkan Mustafa Güler “Bizim derdimiz devletimiz ve milletimiz. Kardeşlerimize sahip çıkmak isteyen, geçmişteki gönül bağını hatırlatmak ve büyütmek isteyen devletimiz, Balkanlar Afrika ve Ortadoğuda ecdat mirası yapıları yeniden ayağa kaldırıyor. Savaşın ve zulmün kol gezdiği coğrafyalara huzur götürmeyi amaçlıyor. Hasbel kader bizde Tavşanlı Belediyesi olarak elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Kardeş şehirlerimizle ilişkilerimiz çok iyi seviyede. Her türlü ihtiyaçlarında yanlarında oluyoruz. STK Platformu üyeleriyle Göbel’de verimli toplantılar yapmıştık. Bundan sonrada geliştirilen bu organizasyonda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Ülkemizde yaşayan 200 bin yabancı öğrenciye ülkelerindeki potansiyeli anlatmalı, balık tutmasını öğretmeliyiz” diye konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?