in ,

Mısır, Tayland ve Çinli doktorlara Kütahya’da eğitim

  • Okuma Süresi:3Dakika
  • Karakter Sayısı:640karakter

 

Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Mısır, Tayland ve Çin’den gelen doktorlara eğitim verildi

Farklı ülkelerden gelen doktorlar, Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölümünde, Tiroid nodüllerine ve paratiroid adenomlarına ameliyatsız tedavi olarak bilinen, ‘Mikrodalga  ablasyon uygulama’ yöntemi konularında ileri teknoloji teknikleriyle uygulamalı eğitim aldı. Eğitime Ankara Üniversitesi Radyoloji Ana Bilimdalından Doç. Dr. Evren Üstünel, Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesinden Uz. Dr. Murat Aktaş’da katıldı. Misafir  doktorlar, hastanenin Girişimsel Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, Dr. Öğr. Üyesi Furkan Ertürk Urfalı ve ekibinin gerçekleştirdiği Tiroid Ablasyon ve Paratiroid Ablasyon işlemlerine katıldı.

ELDE EDİLEN SONUÇLAR YURT DIŞINDAKİ HEKİMLERİN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Eğitimler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Korkmaz, Mısır, Tayland ve Çin’den gelen hekimlerin 3 işleme katıldıklarını ve gösterilen teknikleri gözetimleri dahilinde uygulama fırsatı bulduklarını kaydetti. Eğitimler sonunda hekimlerin uyguladıkları teknikler ile ilgili sertifika alacaklarını aktaran Dr. Korkmaz; “Günümüze kadar bu nodüller ameliyat ile tedavi edilmekteydi ancak bizim hastanemizde uyguladığımız ameliyatsız küçük bir iğne deliğinden girerek lokal anestezi ile hastaları aynı gün taburcu ettiğimiz, Mikrodalga Ablayon tedavisini başarı ile uygulamaktayız. İşlem çok kısa ve pratiktir, herhangi bir ameliyat kesiği olmadan ve kanama riski çok düşük olan bir işlemdir. Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, Hastane Başhekimi ve Hastane Yönetiminin katkılarıyla son teknolojik cihazları kullanarak işlemlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Teknolojik cihazların kullanılması ve bizim geliştirdiğimiz yeni tekniklerle birleştirildiğinde çok güzel sonuçlar elde ettik. Bu sonuçlar yurt dışındaki hekimlerin ilgisini çekti. Doktorlar, sadece üç ülkeden değil dünyanın her tarafından eğitim için geleceklerdir. Ayrıca buradan ekibim adına desteklerini esirgemeyen, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’ya ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cem Algın’a teşekkür ederim.”dedi.

YABANCI DOKTORLARDAN SAĞLIK HİZMETLERİNE TAM NOT

Eğitimlere katılan Mısır’lı Dr.Omar Sameh Heidar Elaassar, aldıkları eğitimin kendileri için faydalı olduğunu söyledi. Mısır’da kullandıkları cihazlardan farklı cihazları görme şansı yakaladıklarını aktaran Dr. Elaassar, “Burada çok iyi bir altyapı var. Hastane imkanları çok iyi. Çok yüksek seviyede sağlık hizmeti sunuluyor. Eğitimlerin daha kolaylıkla gerçekleştirildiğini görüyorum. Çok mutluyum” dedi. Ülkesi Tayland’da girişimsel Radyoloji konusunda uzmanlık eğitimi alan doktor Tanyanan Jamikorn’ da Türkiye’ye ilk kez geldiğini, hastanenin koşullarının çok etkileyici düzeyde olduğunu aktardı. Dr.Angkoon Anuwong ise gerçek hastalar üzerinde eğitim görmelerinin kendileri için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

‘ÜLKEMİZİN VE BÖLGEMİZİN SAĞLIK VE EĞİTİM MERKEZİ OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ’

Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Erarslan, “Ülkemizin ve bölgemizin sağlık ve eğitim merkezi olma yolunda hızla ilerliyoruz. Hastanemizde üst düzey sağlık hizmetinin yanında sağlık çalışanlarına yönelik eğitim programları da düzenleniyor. Bu kez uluslararası düzeyde Mısır, Tayland ve Çin’den gelen doktorları hastanemizde ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduk. Eğitimlerin düzenlenmesinde emeği geçen Girişimsel Radyoloji Hekimlerimiz Doç. Dr. Mehmet Korkmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Furkan Ertürk Urfalı ile beraber ekiplerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?