içinde

Müftü Demirtaş tartışmalara açıklık getirdi

Yapımı devam eden Kütahya Müftülük Külliyesinin üst pencerelerinin artı şeklinde olması nedeniyle sosyal medyada neden olan tartışmalara açıklık getiren İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, inşaatın devam etmesi için mecburen konulan ek kolonların bittiğinde Selçuklu motifleriyle süsleneceği söyledi. Demirtaş, ayrıca Cuma hutbesinin uzaması sebebiyle vatandaşlardan özür diledi

Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Ali Paşa Mahallesi Atatürk Bulvarında yüzde 82’si tamamlanan Kütahya Müftülük Külliyesiyle ilgili sosyal medyada yer alan iddialara yanıt verdi. Kütahya Müftülük Külliyesi’nin şehrin yüz akı projelerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Müftü Demirtaş, yeni hizmet binasında bin kişilik Müftülük Camii, Yetişkin Kur’an Kursu, 4-6 yaş Kur’an Kursu, Hizmet binası, kitap yayın satış bürosu, okuma salonu ve 200 kişilik gençlik merkezi ile konferans salonunun bulunacağını hatırlattı.

‘GEÇİCİ BİR DURUMDU’

Mühendislik açısından binaya mecburen konulan ek kolonların bina bittiğinde üstünün Selçuklu motifleriyle süsleneceğini ifade eden Demirtaş, “Binamızın son bölümlerine geldiğimiz zaman kolon kirişten kaynaklanan binanın bazı bölümlerinde ilave çıkıntılar söz konusuydu. Buna yapacak hiçbir şeyimiz yok. Kolon kirişten mühendislikten kaynaklı bölümlerdi. Dolayısı ile bu geçici bir durumdu. Camlar yukarı doğru kapatılacak. En zirvesine de Selçuklu motifi konuluyor” dedi.

CUMA VAAZI UZADIĞI İÇİN ÖZÜR DİLEDİ

Cuma vaazının uzamasıyla ilgili vatandaşlardan da özür dileyen Demirtaş, “Cuma namazında toplumsal adap kurallarına göre gıybetten, yanlış haberleri yaymanın kötülüğüne dair bir vaazımız oldu. Bugünde Cuma vaazının uzadığını gördüm. Vatandaşlarımızdan özür diliyorum ve helallik istiyorum. Durumun esası budur. Biz barışı, kardeşliği esas alan medeniyetin mensuplarıyız” ifadelerini kullandı.