in

Mühendislik Fakültesinden uluslararası başarısı

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:340karakter

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Maden Mühendisliği tarafından geliştirilen ’Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining’ projesi, Avrupa Birliği’nden fon almaya hak kazandı

Madenlerde arama kurtarma eğitiminin standartlaştırılması ve dijitalleştirilmesini amaçlayan Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining başlıklı proje, Avrupa Birliği Stratejik Ortaklıklar Programının yaptığı değerlendirme sonucunda Mesleki Eğitim alanından fon elde etti. Avrupa’da madencilik için bu alanda alınan ilk projelerden biri olma özelliğindeki çalışmada, Portekiz’den Porto Üniversitesi, İtalya’dan Salerno Üniversitesi, Polonya’dan AGH Üniversitesi ve Balıkesir’den madencilik lisesi de ortaklar arasında yer alıyor. 30 ay sürecek proje ile ilgili Mühendislik Fakültesinden yapılan açıklamada yer bilen bilgilere göre, öncelikle arama kurtarmada çalışacakların bilgi düzeyleri ve gereksinimleri ilk defa mühendisliğin yanında, psikoloji, sosyoloji ve eğitim bilimleri yaklaşımları da kullanılarak belirlenecek ve sistematik bir şekilde arama kurtarma eğitim programı geliştirilecek. Faaliyet öncesi ve sonrasında uygulanacak “Mental Sağlık Koruma Yaklaşımları Kitapçığı” ile “Yeni Teknoloji VR-CAVE Simülatörünün Geliştirilmesi” ise proje için önemli çıktılar olacak. Böylece arama kurtarma alanında çalışacak, katkı sunacak kişilere pedagoji ve teknoloji kullanılarak ileri düzeyde eğitimler verilme olanakları sağlanacak.

PROJE DESTEKLE DAHA DA BÜYÜYECEK

Proje yürütücüsü Prof. Dr. Oktay Şahbaz, yaptığı açıklamada fikre destek olan Türkiye Ulusal Ajansı’na teşekkür etti. Şahbaz, proje kapsamında Üniversitemizin Afet ve Acil Durum Yönetimi Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (DPÜ AFAMER) Müdürü Prof. Dr. Hakan Aykul’un ilgili mercilerle görüşmeye başlayarak projenin etkisini artırmada önemli bir işlevi yerine getirdiğini ve bu etkinin herkesin desteğiyle genişleyeceğini vurguladı.

#kütahya #dpü #kütahyadanhaber #sondakikakütahya #kütahyahaberleri #dpüafamer #destek #hibe

Haberimizi puanlar mısınız?