in ,

Müze inşaatı tamam, eserler taşınacak

  • Okuma Süresi:1dk
  • Karakter Sayısı:306karakter

 

Tavşanlı’nın tarihi ve kültürel değerlerinin sergileneceği yeni müzede inşaat çalışmaları tamamlandı. Bu yaz tarihi eserler taşınarak yeni müzede sergilenmeye başlayacak

Tavşanlı Belediyesi’nin önem verdiği projelerden birisi daha hayata geçiriliyor. Mevcut İtfaiye Amirliği önünde inşaatı tamamlanan Yeni Müze, Tavşanlı halkına hizmet vermek için gün sayıyor. İnşaat işleri tümüyle tamamlanırken, 602 metrekare kapalı alan sahip olan yapıda ilçenin tarihi ve kültürel değerleri tanıtılacak.

Belediye Başkanı Mustafa Güler, konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak Tavşanlı’ya yakışır bir yapıyı hizmete alacak olmanın heyecanını yaşadıklarını kaydetti. Başkan Güler “Daha önce bilindiği üzere yine tarihi bir yapımız, eski belediye hizmet binamızda eserlerimizi sergilemeye çalışıyorduk. Bölgemizde bulunan tarihi eşyalar, geleneksel kıyafetlerimiz, kilitlerimiz gibi kültür mirası el işçiliği ürünlerimiz için daha modern ve geniş bir yapıya ihtiyacımız vardı. Bu konuda bir proje hazırlayarak hızla inşaatını tamamladık. Müzemiz hizmet verme aşamasına geldi. İtfaiye Amirliğimiz içinde yeni bir yer yapıyoruz. Mevcut yapıyı yıkarak müzenin önünü açacağız. Geniş bir alana sahip olacak. Vatandaşlarımız, öğrencilerimiz burayı hergün rahatlıkla ziyaret ederek Tavşanlı’nın tarihi miraslarını yakından inceleme fırsatı bulacak” dedi.

Bu arada Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Kütahya’nın Kalbi olarak nitelendirilen Tavşanlı Höyük kazılarına da değinerek, buradan çıkartılacak 8 bin yıllık eserlerin Tavşanlı Müzesi’nde sergileneceğini bildirdi.

Haberimizi puanlar mısınız?