in , ,

Nida Olçar, Sofça’yı lavanta köyü yapacak

YouTube video

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar, Sofça’yı turizme kazandıracak yeni projeler için kolları sıvadı. Tıbbi Aromatik Bitki Merkezi, ATV parkuru, seralar, küçük evler, çadır kamp alanları ve karavan parklarının içinde olduğu proje için ilk adımı lavanta bahçesiyle attı. Olçar, “Sıtkı Lavanta Projesi ile Sofça Türkiye’nin en kapsamlı Lavanta Köyü olmaya aday” dedi

Nida Olçar yaptığı açıklamada, şu konu başlıklarına değindi:

“Bildiğiniz üzere burası rahmetli Sıtkı Usta’nın 35 yıllık evi, atölyesi, ocağı.. Ben 11 yıldır elimden geldiğince bu ocağın bacasını tüttürüp, onun gerçekleştirmeye ömrünün yetmediği projelerine  kendi hayallerimi de katarak yaşatmaya çalışıyorum. Bugün  köyden ablalarımız ile lavanta ekimi gerçekleştiriyoruz. Kasım’da ektiğimiz lavantalarımız Mayıs -Haziran ayında inşallah çiçeklerini açacak. Aynı zamanda buraya mutfak sanatları merkezimizi kurduk. Yılbaşına kadar faaliyete geçmesini planlıyoruz.”

‘PATRONLUKTAN TARIMA YÖNELDİM’

“Kütahya çinisinin yanında eskimeyen yerel yemek reçetelerinden tatlar sunacağız. Lavanta tarlaları Isparta, Burdur, Afyon ve Bilecik bölgelerinde çok yaygın. Sıtkı Lavanta Projesi Türkiye’nin en kapsamlı Lavanta Köyü olmaya aday. İçerisinde Tıbbi Aromatik Bitki Merkezi, ATV parkurları, serası, Tiny houseları, çadır kamp alanları ve karavan park alanları ile kendi enerjisini üreten çevre dostu Kütahya’nın turizm konusunda çehresine büyük zenginlik katacak bir tesis olacak. Şuan çevremizdeki bir çok il turizm ve tanıtım konusunda bu modadan yararlanıyor. Resmî Gazete’de yayımlanan izinler ile ormanlara ve milli parklara bu tesisler kuruluyor. Bende bir kadın girişimci olarak bir bankanın desteğiyle patronluktan tarıma yöneldim. Bundan 3 ay sonra burayı çok farklı göreceksiniz. Allah utandırmasın.”

 

Haberimizi puanlar mısınız?