in ,

Simav’da kestane hasadı başladı

  • Okuma Süresi:1dk
  • Karakter Sayısı:300karakter

Kütahya Orman Bölge Müdürü Birol Dündar, Simav Yeniköy’de gerçekleştirilen kestane hasadına katıldı. Müdür Dündar, kestane ağaçlarının korunması için yapılan çalışmalardan da bahsetti

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, Simav İşletme Müdürlüğü Aksaz Şefliği Yeniköy köyünde ilk kestane hasadı gerçekleştirildi. Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kestane, insan vücuduna sağladığı yararlar ile de ön plana çıkmakta. Aynı zamanda önemli bir ihracat ürünü olan kestanenin hasadı için Simav’da ağaçlar çırpılmaya başlandı. Yaklaşık 102 hektar alanda başlayan ve Yeniköy köyündeki vatandaşlar tarafından yapılan kestane hasadına Bölge Müdürü Birol Dündar, Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, Simav Orman İşletme Müdürü Necmi Topal, Orman İşletme Şefleri ve vatandaşlar katıldı.

ZARARLILARLA MÜCADELE
Bölge Müdürü Birol Dündar, kestane meyve üretiminde önemli ölçüde verim kaybına neden olan kestane dal kanseri olan ağaçları da yerinde inceleyip yapılacak müdahaleler ve çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Simav Orman İşletme Müdürlüğünde kurulan biyolojik mücadele laboratuvarında kestane gal arısına karşı üretilen Torymus Sinensis isimli yırtıcı böceklerin geçen yıldan beri kestane ormanlarına salınmaya başlandığını ve Torymus Sinensis üretiminin arttırılacağını da dile getirdi. Dündar ayrıca kestane ormanlarında hayvan otlatmalarına karşı dikkat edilmesi konusunda İşletme Şefi ve Orman Muhafaza Memurlarına talimatlar vererek, gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Haberimizi puanlar mısınız?