içinde ,

Son işçi gün yüzüne çıkarıldı! Bakan Soylu bilgi aldı

 

Tavşanlı ilçesindeki GLİ’ye bağlı Tunçbilek Ömerler kömür madeni ocağında göçükte kurtarma tatbikatı yapıldı. Senaryo gereği göçükte mahsur kalan işçilerin kurtarıldığı tatbikatta, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Kütahya Valisi Ali Çelik’i arayarak bilgi aldı

Tunçbilek beldesindeki GLİ Tunçbilek Ömerler kömür madeni ocağında tatbikat yapıldı. Tatbikata AFAD, sağlık, itfaiye, polis ve jandarma ekipleri katıldı. Senaryo gereği, saat 06.00 sıralarında meydana gelen göçüğün ardından ekiplerce ocaktaki işçilerin tahliyesine başlandı.

Mahsur kalan 140 işçiden 130’una ulaşılırken, geri kalanlar için arama-kurtarma çalışması başlatıldı. Kamera ve sismik ses tespit cihazları ile ocağa giriş yapan AFAD ekipleri, işçilerin mahsur kaldığı bölüme oksijen takviyesinde bulundu.

Kütahya Valisi Ali Çelik’in başkanlığında Kriz Yönetim Kurulu oluşturuldu. Vali Çelik ve beraberindekiler, yerin 140 metre altındaki tatbikat bölgesine inerek, çalışmaları inceledi.

BAKAN SOYLU ARADI

İncelemenin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Çelik’i cep telefonuyla görüntülü arayarak, tatbikat hakkında bilgi aldı.

Tatbikat senaryo gereği göçük altında kalan son işçinin de kurtarılmasıyla son buldu. Tatbikatın ardından değerlendirmelerde bulunan Kütahya Valisi Ali Çelik, “Tatbikatlar bize nerde hata yaptığımızı ve neyi geliştirmemiz gerektiğini öğreten temel olgular. Bu nedenle çok faydalı olduğuna inanıyorum. Özellikle bakanımızın iradesi de bu yönde. Kağıt üzerinde yazılı olan her türlü senaryo tatbik edilmedikçe davranışa dönüşmüyor” ifadelerini kullandı.

 

YouTube video