in ,

Synaus ve Sidera’yı araştıracaklar

  • Okuma Süresi:1dk
  • Karakter Sayısı:260karakter

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya’nın Simav ilçesindeki Synaus ve Ankyra Sidera antik kentlerinin arkeolojik yüzey araştırmalarının 3 yıl boyunca Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yürütülmesine karar verdi

DPÜ, Synaus ve Ankyra Sidera antik kentlerinin yüzey araştırmalarını üstlendi. Konuyla ilgili açıklama yapan ve çalışmaların üç yılda tamamlanacağının öngörüldüğünü kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Erdinç, şunları söyledi:

“Kütahya çağlar boyunca çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış tarihi anlamda zengin arkeolojik kalıntılara sahip önemli bir kent. Antik dönemde Phrygia Epiktetos olarak adlandırılan bölgede yer alan Kütahya ili ve çevresi önemli ticaret yolları üzerinde yer almış, çevre kentlerle birlikte arkeoloji bilimine önemli katkılar sağlayacak veriler barındırmış bir bölge. Simav ilçesi ve çevre köylerde yapılacak olan yüzey araştırması ile birlikte Kütahya’nın kültürel ve tarihi zenginliklerine bir yenisi daha eklenecek. Üniversitemizden ve çevre üniversitelerden arkeoloji, tarih, jeoloji, halk bilimi gibi bilim dallarında uzman bir ekiple çok disiplinli bir çalışma gerçekleştiriliyor. Bu yılki çalışmalarda ilçe sınırları içinde bulunan Synaus ve Ankyra Sidera kentlerinin geçmişten günümüze kadar geçirdiği tarihsel süreç ile söz konusu kentleri içine alan Simav gölü havzasının antik dönemdeki önemi tespit edilmeye çalışılacak.”

Haberimizi puanlar mısınız?