in ,

Tarih DPÜ’de canlanacak! Arkeopark hayata geçiyor

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:532karakter

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde Arkeopark tasarımıyla hayata geçecek olan müze için yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı. Müzede, Kütahya’nın köylerinde ortaya çıkarılan ve koruma altına alınan birçok tarihi eser sergilenecek

Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde yer alacak müzenin açılışına yaklaşıldı. Başta Üniversite öğrencileri olmak üzere, Kütahya halkına, Türkiye’ye ve tüm dünyaya kültür ve tarih konusunda görsel ve metinsel bilgileri aktaracak olan müze, eğitim amaçlı kullanılabilecek şekilde tasarlanması ile de yaşayan müze misyonunu yerine getirmiş olacak. Koleksiyon bakımından zengin ve Kütahya’nın tarihi geçmişi hakkında daha fazla bilgi verebilmesi için çalışmaların sürdüğü müzeye dair DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesinden yapılan açıklamada, “Türkiye’de eşine az rastlanır uygulamalardan biri olan üniversite müzesi ‘arkeopark’ oluşturma yaklaşımı ile düzenlenecek dış mekân sergilemeleri ile tamamlanmış olacak. 2022 yılı içerisinde çalışmalara başlanan ve Evliya Çelebi Yerleşkesinin en ideal noktalarından birinde yeni müze binasına kavuşan Dumlupınar Üniversitesi Müzesi, koleksiyon bakımından zengin ve Kütahya’nın tarihi geçmişi hakkında daha fazla bilgi verebilmesi için çabalar sürdürülüyor. Fiziki olarak kapalı alanı tamamlanan ancak dış mekânda sergilenecek eserlerin nasıl sergilenebileceğine ilişkin alan projelendirmesine devam edilen çalışmalarda sona gelindi” ifadelerine yer verildi.

KÖYLERDE KORUMA ALTINA ALINAN

TARİHİ ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Müzenin koleksiyonunda yer alacak eserleri çeşitlendirmek amacıyla Kütahya’nın Altıntaş ilçesindeki Altıntaş ve Yapılcan, Aslanapa ilçesindeki Adaköy, Dumlupınar ilçesindeki Allıören köyleri ile Kütahya il merkezine bağlı Seyitömer beldesindeki açık alanlar ile depolarda bekleyen, Kütahya halkının görme olanağı bulamadığı tarihi eserler, Kütahya Müze Müdürlüğünün izni ve kontrolünde Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Yerleşkesine taşınıyor.

ESERLER YERLEŞKEYE GETİRİLMEYE BAŞLANDI

Son olarak, Kureyşler köyünde yer alan tarihi niteliği yüksek olan eserler Dumlupınar Üniversitesi Müze Binası dış mekânına taşındı. Eserler taşınmadan önce Kureyşler Köyü’nde yer alan depo ve açık alanda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muammer Gavas, DPÜ GSF Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, Dekan Yardımcısı Doç. E. Evin Kılıçkaya, Kütahya Müze Müdür Vekili Sevgi Gürdal, Sanat Tarihi Uzmanı Seher Duğan ve Arkeolog Fatih Yıldırım’dan oluşan heyet tarafından incelendiler. Getirilmesi uygun bulunan eserler belirlendikten sonra bu eserlerin DPÜ Müzeler Müdürlüğü Uzmanı olan GSF öğretim elemanlarından Arş. Gör. Dr.  F. Çağım Özcan ve Müdür Vekili Seher Duğan, DPÜ GSF Fakülte Sekreteri Abdullah Sert’in gözetiminde eserlerin Müze alanına transferi sağlandı.

Haberimizi puanlar mısınız?