içinde

Tarihi eserler yeni müzede muhafaza edilecek

8 bin yıllık tarihe ışık tutulacak Tavşanlı Höyüğü kazısıyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Mustafa Güler, yapılan çalışmalar sonucu çıkarılan eserlerin 602 metrekare kapalı alana sahip olacak yeni müzede muhafaza edileceğini söyledi

Kalp şeklindeki görüntüsü nedeniyle “Kütahya’nın Kalbi” olarak nitelendirilen Tavşanlı Höyük’te arkeolojik kazı çalışmalarına başladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tavşanlı Belediyesinin destekleriyle, Şeyh Edebali Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan Fidan’ın başkanlığında sürdürülen çalışmalar ile 8 bin yıllık tarihe ışık tutulacak, Bakır ve gümüş işçiliği ile tekstile ait buluntuların ortaya çıkması ile özellikle Batı Anadolu’nun tarihine, tarımsal üretimine, tekstil ve madenciliğine yeni bir bakış açısı sunulacağını düşünüyoruz. Tavşanlı’daki höyüğün zamanla köyden büyük şehre dönüştüğünü daha sonra ise Hitit İmparatorluğu ile çağdaş dönemlere sahne olduğu ortaya çıkıyor. Doç. Dr. Erkan Fidan’ın tespitlerine göre ele geçirilen çok sayıdaki cüruf ve üretim ile ilgili aletler, burada yoğun madencilik üretimi olduğunu gösteriyor. Ayrıca ticaretin olduğu ve belki pazar yeri olarak konumlanan merkez olarak da düşünebiliriz. Höyüğün 45 hektarlık boyutu düşünüldüğünde, Tavşanlı Höyüğü bölgede başkentlik yapabilecek düzeyde gibi görünüyor” şeklinde konuştu.

Tavşanlı Müzesi’nde inşaat çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Başkan Güler, “602 metrekare kapalı alan sahip olan yeni müze inşaatında çalışmaları tamamladık. Önümüzdeki süreçte yeni müzemizde ilçemizin tarihi ve kültürel değerleri sergilenecek. Ayrıca kazı çalışmaları yürütülen Tavşanlı Höyüğü’nden çıkarılan tarihi eserler de burada muhafaza edilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızda müze çalışmalarımızda bize destek veriyor” dedi.

#kütahya #tavşanlı #kütahyadanhaber #sondakikakütahya #kütahyahaberleri #tavşanlıbelediyesi #höyük #müze #kazı