in ,

Tarihi Zeus Tapınağı’nda gala heyecanı

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:422karakter

 

  1. Aizanoi Kısa Film Festivali, Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Zeus Tapınağı’nda gerçekleştirilen gala gecesi ile sona erdi. Dereceye giren filmlerin ödüllendirildiği gecede Ahmet Baran Orkestrası unutulmayacak bir gece yaşattı

Türkiye’nin ilk Antik Kent Film Festivali olma özelliği ile sinema severlerin ve seyircilerin heyecanla beklediği ‘Aizanoi Kısa Film Festivali’ sona erdi. 3 gün süren festivalin gala gecesi dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’nda gerçekleştirildi.

Çevre Bilinci ve İklim Krizi temasıyla Aizanoi Sinema ve Fotoğraf Sanatı Derneği (ASİFSAD) tarafından gerçekleştirilen festivalin gala gecesinde finale kalan kısa filmler, Zeus Tapınağı Galerisi’nde gösterildi. Ardından dereceye giren filmler ve yönetmenleri ödüllendirildi.

Aizanoi’yi 40 bin kişi ziyaret etti

Aizanoi Antik Kenti’nin yaklaşık 2 bin yıldır ayakta kalan bir dünya mirası olduğuna vurgu yapan Kütahya Vali Vekili Aydın Börü, kazı çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Aizanoi’nin adını her geçen gün daha fazla insana duyurmayı başardığını belirten Börü, “Son bir kaç yıldır da Kütahya Valiliğimiz, bir önceki Valimiz Ali Çelik, şimdiki Valimiz Musa Işın beyefendinin, kalkınma ajansımız, üniversitemiz, belediyemiz, sponsor firmamız Gürok’tan Rıza Güral beyefendinin de desteğiyle ciddi bir çalışma var. Hedefimiz bu festivalin devamı gibi, antik kentimizde kazılar devam ettikçe Antalya Aspendos, Bodrum Halikarnas ve İzmir Efes gibi çok ciddi bir turizm destinasyon oluşturmak. Geçen sene 30 bin kişi ziyaret etmişti, bu sene şimdiden 40 bin kişi geldi. Her geçen gün duyuluyor. Penkalas Çayı’ndaki çalışmalar da tamamlandığın müthiş bir atmosfer olacak” dedi.

ASİFSAD Başkanı Bülent Cebeci ise, festivale olan ilginin her yıl giderek arttığını söyleyerek, “Festivalimize bu sene bin 784 tane film başvurusu yapıldı. Serbest ve Çevre Bilinci İklim Krizi olarak iki farklı kategori vardı. İki kategoride de dereceye girenleri seçtik ve bugün de ödüllerini teslim ettik. Her yıl festivalimiz daha fazla büyüyor. Başvurularda bir kat daha artıyor. Seneye daha çok başvuru bekliyoruz” diye konuştu. Gecede, Emel Göksu ve Engin Çağlar’a da onur ödülü takdim edildi. Festival, Ahmet Baran Orkestrası’nın ‘Müziğin Kanunu’ adlı konseriyle sona erdi.

Haberimizi puanlar mısınız?