içinde , ,

TESK Başkanı Palandöken: ‘Market ve AVM olmasın’ demiyoruz, kuralı olsun

 

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zincir marketlere ve AVM’lere karşı olmadıklarını belirtip, “Market, AVM olmasın demiyoruz ama kuralı olsun. Beni ezdirmesin. Akşam 19.00’dan sonra ve hafta sonu kapatsın. Dünya bunu yapıyor” dedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni (KÜTESOB) ziyaret etti. KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit’ten ildeki esnaflar hakkında bilgiler alan Palandöken’e ziyarette, TESK Yönetim Kurulu üyeleri Fevzi Apaydın, Burhan Aksak, Antalya ESOB Başkanı Adlıhan Dere, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı ve Afyon ESOB Başkanı Cengiz Üstün eşlik etti.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Genel Başkan Bendevi Palandöken, esnafların yaşadığı sorunları paylaştı. Asgari ücret ve memur maaşlarında yaşanan artışların alışverişlerde kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Palandöken, “Ama diğer taraftan girdi maliyetleri her şeyin üzerine çıkıyor. 3 türlü elektrik tarifesi var. Konut, sanayi ve ticarethane tarifesi. En yüksek tarifeyi esnaf veriyor. Esnaflık literatüründeki ikinci sıkıntımız ise, Bağ-Kur’a en yüksek primi biz ödüyoruz” dedi.

Fiyatlarda gerilemenin ancak esnafın desteklenmesi ile sağlanabileceğine dikkat çeken Palandöken, zincir marketlerin çalışma gün ve saatlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Palandöken, konuşmasının devamında; “Fiyatların düşmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunlara ne yaptı, ceza yazdı. ‘Çiftçiye tohumu fideyi verip, kendi tarlasında sana mal üretiyorsun. Olmaz. Fiyatları pahalılarındırıyorsun. Pandemi sürecinde kap kacak satmak senin işin değil’ dedi. Durdurdu. Ne oldu? 15 gün sonra eski faaliyetlerine döndüler. Lobileri güçlü. İşte esnafı da güçlü hale getirebilmek için devletin esnafa destek olması lazım. Bugün en çok destek olunacak kesim biziz. Fiyatı bizimle indirebilirsin. Bizi piyasadan kaldırdığın zaman, onlarda zaten fiyat birliği var. Adaletli bir şekilde bu dağılımın yapılması lazım. Biz market, AVM olmasın demiyoruz. Ama kuralı olsun. Beni ezdirmesin. Akşam 7.00’de kapatsın. Dünya bunu yapıyor. Sabah 10.00’dan önce açtırmam, hafta sonu açtırmam desin. Esnaf kendi kendine ayakta dursun” diye konuştu. Açıklamaların ardından KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit, Palandöken’e hediye takdiminde bulundu.

#kütahya #kütahyadanhaber #bendevipalandöken #kütahyahaber #sondakikakütahya #kütahyahaberleri

YouTube video