içinde ,

TOKİ’de son aşamaya gelindi! 2023’te anahtar teslim

 

Tavşanlı Ömerbey’deki TOKİ konutlarının yüzde 98’i tamamlandı. En geç yeni yılın şubat-mart aylarından önce hak sahiplerine anahtarları verilecek

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Ömerbey Mahallesi’nde inşaat çalışmaları devam eden 981 konutun şantiye alanına giderek müteahhit firması yetkililerinden brifing aldı. Başkan Yardımcıları; Naci Erarslan, Mehmet Ali Akar ve Furkan Dinçer ile birlikte yüklenici firma İNTEK A.Ş. yetkilileriyle durum değerlendirmesi yapan Başkan Güler, konut inşaatlarının tamamlanma oranı yüzde 98’e ulaştığını söyledi.

Güler, “Fakat inşaatların kendi içerisinde boya, badana, mutfak, tavan gibi çalışmaları da var. Bunlara baktığımız zaman 981 konutun 50-60 tanesinde eksiklikler var, diğer dairelerde de tamamlanma aşamasına geldi. İncelemelerimizde binaların bazılarında dış cephe konusunda da eksiklikler gördük. Ama çalışmalar yüksek tempolu olarak gerçekleşiyor” dedi.

Bu alandaki alt yapı çalışmalarına ilişkin de bilgiler veren Başkan Güler, “Binalar tamamlanmak üzere fakat altyapı ile ilgili içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyu doğalgaz, elektrik, telekom ve aydınlatma gibi çalışmalar var. Taş ve kayalık bir zemin olduğu için günlük 30-40 metreyi geçmeyen bir çalışma uzunluğu var. Kurban Bayramı sonrasında bu altyapı çalışmaları 1 aylık dönem içerisinde tamamlanacak. İç yollarla ilgili çalışmalar da Kurban Bayramı sonrası başlayacak. Sonrasında da peyzaj çalışmaları yapılacak. Ekim ayının 15’i itibariyle de TOKİ’nin yetkilileri gelerek teslim süreci start alacak. Bundan sonraki süreçte de TOKİ incelemesi ve taşınma sürecinin en geç önümüzdeki yılın Şubat ve Mart aylarından önce gerçekleşmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YOĞUN İŞ TEMPOSU İLE ÇALIŞIYORLAR’

Müteahhit firmanın çok güçlü bir yapıda olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Mustafa Güler, “O nedenle konutların daha önce teslim edilme imkanı olacaktı ama pandemi süreci ve küresel kriz bu takvimi önemli ölçüde etkiledi. Şanslı olduğumuz bir konu var. Mevcut inşaat firması bu anlamda üzerine düşen sorumluğu fazlasıyla yerine getirdi. Yani biz müteahhit firmadan memnunuz. Belirlenen iş takvimi çerçevesinde çok hızlı çalışıyorlar” diye konuştu.

FİYATLARDA ARTIŞ OLACAK MI?

Merak edilen konuların başında da konutların fiyatlarında artış olup olmayacağı hususu geliyor Başkan Güler bu konuya da açıklık getirerek, “Başlangıçta TOKİ buralarla ilgili bir ödeme takvimi oluşturdu. Bu ödeme takvimi aynen geçerli. Sonraki inşaat maliyetlerinden kaynaklanan artışlar başlangıçtaki alış fiyatına yansıtılmayacak. O açıdan fiyatlar aynı bantta devam edecek. Ancak taşınma sürecinden sonra senelik memur maaşlarının artışına göre yükselecek. Bu açıdan Tavşanlı Ömerbey Mahallesi’ndeki 981 konutun hak sahipleri gerçekten çok şanslı. Artık böyle bir fiyatlarda Türkiye’nin hiçbir yerinde ev sahibi olma imkanı maalesef yok” şeklinde konuştu.

Başkan Güler son olarak bazı vatandaşların haklı olarak konutlarının son durumlarını görebilmek için şantiye alanına gitmek istediklerini kaydederek, “Ancak bu durum yüklenici firmayı sıkıntıya sokuyor. İnşaat halindeki konutlarda veya şantiye alanında bir vatandaşımıza zarar gelsin istemiyoruz. O yüzden vatandaşlarımızın şantiye alanına gitmeleri taraftarı değiliz. Zaten o alan yüklenici firma sorumluluğunda olduğu için önceden izinlerin alınması gerekiyor. Ayrıca 981 konutumuz var. Tüm vatandaşlarımız oraya gitmek isterse bu da ister istemez iş aksamalarına neden olacaktır. Vatandaşımızın buradaki gözü biziz. Çalışmaları sürekli takip ediyoruz” dedi.