in ,

Trafik polisleri sordu, sürücüler cevapladı, çocuklar parkurda eğitim aldı

YouTube video
  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:540karakter

 

Kütahya’da trafik polisleri düzenledikleri ‘Trafik soruyor’ etkinliği kapsamında araçları durdurarak sürücülere sorular yöneltti. Soruları doğru yanıtlayan sürücülerin araçlarına ‘Bilinçli sürücü, güvenli toplum’ logosu yapıştırıldı, çocuklar ise oluşturulan parkurda hem eğlendi hem de eğitim aldı

Kütahya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, 7-13 Mayıs Trafik Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Ekipler, ‘Trafik soruyor’ adlı etkinlikle oluşturdukları uygulama noktalarında araç sürücülerini durdurarak, içinde trafik levhaları ve geçiş üstünlüğü ile ilgili soruların olduğu kartlardan çekmelerini istedi. Kendilerine yöneltilen 5 soruya da doğru cevap veren sürücülerin araçlarına ‘Bilinçli sürücü’ logosu yapıştırıldı.

Trafik polisleri çok güzel bir etkinliğe imza attıklarını söyleyen sürücü Kubilay Yükselener, “İnsanlarımız bu sayede bilgilerini pekiştirebilirler. Çok faydalı bir etkinlik olmuş” dedi.

Aileler soruları cevapladı, çocuklar trafik parkurunda bilinçlendirildi

Etkinlikler kapsamında bir alışveriş merkezinde de çocuklara trafik bilincinin aşılanması için bir parkur oluşturuldu. Burada trafik kurallarıyla ilgili bilgilendirici animasyonlar izleyen çocuklara trafik kuralları da uygulamalı bir şekilde anlatıldı. Eğitimde emniyet kemeri, yaya geçidi ile trafik ışık ve kurallarıyla ilgili bilgiler verildi.

Eğitimi tamamlayan çocuklara çeşitli hediyeler verildi. Aileler de o sırada ‘Trafik soruyor’ etkinliği kapsamında kendilerine yöneltilen soruları cevapladı.

İnsanlara küçüklükten trafik anlayışının aşılanması çok önemli olduğunu söyleyen Melisa Uysal, “Çocuklar bu noktada ailelerini idol olarak alıyorlar. Bu noktada farkındalığı oluşturmak hem aileleri hem de çocukları bilinçlendirmiş oluyor. O yüzden çok teşekkür ederiz” dedi.

Halil Süngü ise, “Çocukların küçük yaşta bu tür faaliyetlere katılması daha kalıcı izler bırakıyor. O yüzden memnun oldum. Trafik haftası olduğunu bilmiyordum. Geldiğimizde burada polislerimizi gördük. Sağ olsunlar çocuklarımızla ilgilendiler. İlk etapta sorular çektiler, ailecek cevaplar verdik. Sonra çocuklarımız piste girdiler. Gerekli talimatları alarak kuralları gördüler. Emniyet kemerinin öneminden bahsettiler. Son etapta arabaya binip kırmızı ışıkta durdular. Küçük yaşta bu gibi etkinliklere katılmaları çok faydalı oluyor. Biz unutursak muhtemelen bize de kuralları hatırlatacaklar. Biz de onlara uyacağız” ifadelerini kullandı.

Kendisini yöneltilen 5 sorudan 4’üne doğru cevap veren Coşkun Çakmak da, “Özellikle küçük yaşta ‘Ağaç yaşken eğilir’ şiarıyla 2,5 yaşındaki oğluma araç içerisinde anladığı kadarıyla yol üzerindeki levhalar olmak üzere trafikte nasıl davranacağını öğretmeye çalışıyorum. Bu noktada bilinçli bir toplum olmamız gerekiyor. Sağ olsun böyle bir parkur kurmuşlar. Polislerimize yardımcı olmak tüm ülke insanı olarak birinci görevimiz. Sorular çok zor değildi. İçerisinde bilemediklerimiz de oldu. Bizim de bu konuda bilinçlenmemiz gerekiyor. Elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık. 5’te 4 yapmış olduk” dedi.

 

Haberimizi puanlar mısınız?