in , ,

Tüm itfaiyeler tek çatı altında toplandı!

YouTube video
  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:370karakter

 

Kütahya’da İl Afet ve Risk Değerlendirme Planı (İRAP) kapsamında tüm ilçe ve beldelerdeki itfaiyeler kurulan sistemle tek çatı altında toplandı. Sistemin en büyük avantajının hızlı müdahale olduğunu söyleyen Kütahya 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tamer Yiğit, “Bunun en güzel örneğini Tavşanlı yangınında gördük. Takviye ekiplerimiz, zaman kaybetmeden olaya müdahale etti” dedi.

Kütahya merkez, 12 ilçe ve 15 beldede itfaiye ekiplerinin kullandığı telsiz sistemi yenilendi. İl Afet ve Risk Değerlendirme Planı (İRAP) kapsamında hazırlanan proje sayesinde tüm ilçe itfaiyeleri, olası bir yangın durumunda hızlı reaksiyon gösterebiliyor.

Proje hakkında Kütahya’dan Haber’e bilgiler veren 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tamer Yiğit, “İlçe belediye ve beldelerimizdeki itfaiyelerin sevk ve idaresi için telsiz sistemini tek çatı altında toplayarak bir proje hazırladık.  Projemiz Vali Ali Çelik’in de onayıyla hayata geçti. İl Merkezi, 12 ilçe ve 15 beldemizde telsiz sistemlerini yenileyerek tek kanalda buluşturduk. İhbarlarımızı telsiz üzerinden verdiğimiz için her ilçemiz kendi bölgesindeki ihbarları duyabiliyor. Özellikle takviye noktasında daha hızlı hareket edebiliyoruz. Bunun son örneğini, önceki günlerde Tavşanlı ilçemizde meydana gelen orman yangının da gördük. İlimizdeki itfaiye ekiplerimizi, orman ekiplerine takviye için sevk ettik. Lokasyon ve konum bilgisini de alabildiğimiz için, ekiplerimizi 112 Acil Çağrı Merkezi’nden takip edebiliyoruz. Hangi bölgede ihtiyaç varsa oraya yönlendirmelerimizi yapabiliyoruz” dedi.

Ek ekiplerin herhangi bir müdahaleye gerek duymadan bölgelerindeki olaylara müdahil olabildiğine dikkat çeken Yiğit, “3 ayrı kanal oluşturduk. İlkinde itfaiyelerin kendi lokal kanalı var. Bir AFAD, bir de İl Afet Risk Değerlendirme Planı kapsamında kanal oluşturduk. Olağanüstü durumlarda tüm birimleri tek kanalda toplayabiliyoruz. Herkes birbirini duyabildiği için, ek ekip gereken durumlarda merkeze ihtiyaç duymadan olaylara müdahil olabiliyorlar. Bu da bizim hızlı reaksiyon göstermemizi sağlayarak, zaman kaybının önüne geçiyor” diye konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?