in

Türkiye üçüncüsü oldular! Şimdi hedef Amerika

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:296karakter

 

Kütahya Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi, Türkiye üçüncüsü olan projesiyle Amerika’ya gitmek için yarışacak

2022 yılı 53. dönem TÜBİTAK Liseler Arası Bilim Olimpiyatları Bursa Bölge Finalinde Kütahya’yı temsil eden Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Şimal Bulut ve Deniz Turan’ın fizik kategorisinde katıldıkları “Thales Yöntemiyle Miyopluk Teşhisi Optiksel Çözüm” adlı projesi ile Cumhurbaşkanlığı himayesinde organize edilen Türkiye finaline katılmaya hak kazanmışlardı. Fizik kategorisinde Türkiye finaline kalan proje, değerlendirmeler sonucunda Türkiye üçüncülüğü elde ederek Kütahya’yı gururlandırdı.

HEDEF AMERİKA

TÜBİTAK’ın Türkiye finalinde derece alan projeler, bir sonraki aşamada tekrar jüri ön değerlendirmesine davet ediliyor. Bu aşamada başarılı projeler Amerika’nın Dallas kentinde düzenlenen ve 13-19 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilecek İnternational Science Engineering Festival (ISEF) yarışmasında Türkiye’yi temsil etmeye hak kazanıyor. Kütahya Aysel Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Şimal Bulut ve Deniz Turan’ın projesi de jüri ön değerlendirmesine davet edilerek liseler arası en büyük proje yarışması olan ISEF’e katılmaya aday gösterildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Okul Müdürü Ahmet İren, “Türkiye derecesi sahibi öğrencileri şimdi de Amerika’daki proje yarışmasına katılma heyecanı sardı. Hazırlıklarına ara vermeden devam eden öğrencilerimiz, bu aşamayı da geçerek ISEF’e katılmak istiyorlar. Biz de öğrencilerimizin heyecanına ortak oluyoruz. Projeye ve proje ekibine güvenimiz tam. Sonucu ne olursa olsun öğrencilerimizin yanındayız” diyerek Şimal Bulut, Deniz Turan ve Danışman Öğretmenleri Zafer Kaya’ya başarılar diledi.

Haberimizi puanlar mısınız?