in

Üstün zekalı çocuklar eğitimde buluştu

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:449karakter

 

 

TÜBİTAK projesi kapsamında, Dumlupınar Üniversitesi’nde 5, 6 ve 7’nci sınıf düzeylerinden 16 üstün zekalı öğrenci için eğitim programı düzenlendi

Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından Üstün Zekalı Çocuklarla Geogebra Keşfi başlıklı etkinlik gerçekleştirildi. Eğitim Fakültesi akademisyenlerinden Araştırma Görevlisi Gamze İnci’nin danışmanlığında 16 üstün zekalı çocuğun öğrenim gördüğü projenin kapanış törenine RektörProf. Dr. Kâzım Uysal, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Araştırma Görevlisi Gamze İnci, “Yürütücülüğünü Eğitim Fakültemizin öğrencileri Feyza Nur Aylanç ve Zehra Acar’ın yaptığı 2209 A-TÜBİTAK kapsamında desteklenen ‘Geogebra Destekli Farklılaştırılmış Matematik Etkinliklerinin Üstün Zekalı Öğrencilerin Yaratıcılık Becerilerine Etkisi’ projesi kapsamında 5, 6 ve 7’nci sınıf düzeylerinden 16 üstün zekalı öğrenciye Fibonacci dizisi, örüntü, fraktal ve altın oranın vurgulandığı eğitimler vererek bu öğrencilerin yaratıcılık yeteneklerini geliştirmeye çalıştık. Proje kapsamında bilgisayar laboratuvarı çalışmaları, test çalışmaları, yaratıcı drama etkinlikleri gerçekleştirdik” diye konuştu.

‘PROJE BAŞLIĞINI GÖRÜNCE

DUYGULANDIM VE HEYECANLANDIM’

Etkinlikte konuşan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Matematik oldukça önemli bir bilim dalı fakat istenen seviyede değiliz. Proje başlığını görünce duygulandım ve heyecanlandım. İnsanlardaki o yaratıcılık duygusunu, kabiliyetini ön plana çıkarmak insani bir görevdir. Bu kabiliyet ne kadar yeşertilirse insan o derece üretken olur. Bu proje, insandaki çekirdekler hükmünde olan, duyguları, özellikleri yeşertmeyi amaçlamıştır. Bütün bilimlerin temeli matematiktir. Zekânın gelişmesi bir nevi problem çözmeye bağlıdır. Bu projede yapılan iş budur. Eğer bir sistem varsa ve bu sistem çökmüyorsa bu güçlü bir matematik olduğunun delilidir. Ben bu projeye emek veren herkesi tebrik ediyorum. Bu ve benzer projelerin üniversitemizde devam etmesini arzu ediyorum” dedi. Yaratıcılığa ve eğitime dikkat çeken Rektör Uysal, öğrencilere bu yönde çalışmalarını sürdürmeleri konusunda tavsiyede bulundu. Bu tür projelere kapılarının her zaman açık olduğunu belirten Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi ise öğrencileri çalışmalarından dolayı tebrik etti. Etkinlik, Rektör Uysal ve Dekan Terzi’nin projede eğitim alan öğrencilere katılım belgelerini sunmasının ardından sona erdi.

Haberimizi puanlar mısınız?