in

Vali Çelik, koruma altındaki çocuklarla buluştu

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:291karakter

Kütahya Valisi Ali Çelik, Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimlerinde (ÇOKİM) incelemelerde bulundu. Barınma ve temel ihtiyaçları karşılanan koruma altındaki çocuklarla da görüşüp taleplerini dinleyen Vali Çelik, ‘Her zaman yanınızdayız’ mesajı verdi

Vali Ali Çelik; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Fatma Uz’dan işleyiş ve faaliyetler hakkında bilgiler aldı. Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimlerinin korunma ihtiyacı olan veya suça sürüklenen çocuklara sunulacak hizmet modeli belirleninceye kadar barınma ve ihtiyaçların karşılanması için hizmet veren birimler olduğunu belirten Vali Ali Çelik, Kütahya’da bu hizmetin 2 birimle yerine getirildiğini söyledi. 

‘EN UYGUN HİZMET MODELİ BELİRLENİYOR

ÇOKİM’lerde detaylı sosyal inceleme yapılarak çocuk için en uygun ve en faydalı hizmetin belirlendiğini söyleyen Vali Çelik, bu süreçte çocukların gelişim özellikleri, yaş ve cinsiyetleri dikkate alınarak olası olumsuz etkileşimin de önüne geçildiğini söyledi. Koruyucu ve önleyici tedbirler kapsamında çocuğun sosyal ve ekonomik destekle ailesinin yanında bakılmasının temel hedef olduğunu dile getiren Vali Çelik, bunun mümkün olmaması durumunda koruyucu aile, evlat edindirme hizmetleri, çocuk evi ve diğer hizmetlerin verildiğini söyledi.

‘AİLE NE KADAR GÜÇLÜYSE TOPLUMUMUZ O KADAR GÜÇLÜ’

Ailenin toplumun temeli olduğunu ifade eden Vali Çelik, “Aile ne kadar güçlüyse toplumumuz o kadar güçlü. Bu yüzden evlerimizde sevgi, saygı, güven ve hoşgörüyü hâkim kılmalı, çocuklarımıza örnek olmalıyız” dedi. 

Haberimizi puanlar mısınız?