in

Vali Işın müzeleri ziyaret etti, vatandaşı dinledi

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:276karakter

 

Vali Musa Işın, Dönenler Camii, Arkeoloji Müzesi ve Çini Müzesini ziyaret etti, daha sonra esnaf ve vatandaşlarla buluştu

Kütahya Çini Müzesini ziyaret eden Vali Musa Işın, müzede sergilenen 14’ncü yüzyıldan günümüze kadar Kütahya ve İznik’te üretilen çini mimari elemanlar, çini kitabeler, çini vazo, tabak, pano ve çiniden yapılma ev gereçleri hakkında bilgiler aldı. Müze içerisinde bulunan Germiyan Beyi II. Yakup Çelebi’nin türbesini de ziyaret eden Işın, son Germiyan Beyi II.Yakup Çelebi’ye ait dünyanın en büyük ikinci taş kitabesi hakkında da bilgiler aldı.

Vali Işın daha sonra 1965 yılında ziyarete açılan Arkeoloji Müzesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Işın; Geç Miyosen döneminden itibaren Paleolitik, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserleri inceledi, bilgiler aldı.

Kütahya’nın ilk mevlevihanesi olan ve günümüzde cami olarak hizmet veren Dönenler Camii’ni de ziyaret ederek incelemelerde bulunan Işın, Sultan Veled döneminde Kütahya Fatihi İmadüddin Hezâr Dînârî tarafından yaptırılan cami hakkında bilgi aldı.  Işın hafta sonu programını Ulu Cami bölgesindeki esnaf ve vatandaş ziyareti ile tamamladı.  İş yerlerini ziyaret edip işleri hakkında esnaftan bilgiler alan Musa Işın, hayırlı ve bol kazançlar temennisinde bulundu. Esnaf ziyaretinin ardından vatandaşlarla da bir araya gelen Işın, talep ve ihtiyaçları dinledi, vatandaşlar, ziyareti ve ilgisinden dolayı Vali Işın’a teşekkür etti.

Haberimizi puanlar mısınız?