içinde

Vazo Kule görücüye çıktı

Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projeleri arasında yer alan ve Kütahya’nın yeni simgelerinden birisi olmaya aday olan Vazo Kule için çalışmalara başlandı

Kütahya’nın yeni şehir simgelerinden birisi olmaya aday olan ve Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık’ın vizyon projeleri arasında yer alan Vazo Kule tasarımları, gün yüzüne çıktı. İçerisinde restoranların, sergi salonlarının, yöresel ürün satış noktalarının, sanat galerilerinin ve seyir terasının yer alacağı Vazo Kule için anket çalışması başlatıldı. Projelendirilen 3 tasarım Kütahya Belediyesi resmi internet sitesi www.kutahya.bel.tr adresinden oylamaya sunulurken diğer sosyal medya ağlarından da 3 farklı tasarım projelerinin tanıtımı yapıldı. Kısa sürede Kütahyalıların büyük ilgi gösterdiği Vazo Kule tasarımları halkın beğenisini kazandı.

‘KÜTAHYAYA DEĞER KATACAK

Yapımı tamamlandığında Kütahya’ya değer katacak projeler arasında yer alan Vazo Kule yaklaşık 70 metre yüksekliğinde ve 24 bin metrekare alana sahip olacak. İçerisinde tüm sosyal imkanların yer alacağı Vazo Kule tamamlandığında sadece Kütahya’nın değil Türkiye’nin ve Dünyanın vazgeçilmez eserleri arasında yer alacak. Kulenin zemin katında havuzlarla aktive edilmiş açık ve kapalı kafeler, her yaş grubunun yararlanacağı sosyal alanlar, farklı içerikli Türk Bahçeleri, doğal rekreasyon alanları vatandaşımızın hizmetine sunulacak. Üst katlarda çok amaçlı salon, sanat galerileri, yöresel ürün satış noktaları, bilim merkezi, dönen restoran, açık ve kapalı seyir terasları gibi ihtiyaç duyulan pek çok alan yer alacak. Bodrum katında ise hem çiniciler çarşısının hem de Vazo Kulenin ihtiyacını karşılayacak 470 araçlık otopark, oto yıkama, Kütahya Belediyesi hayır çarşısı gibi alanlar yer alacak.

ÇİNİCİLER ÇARŞISI CANLANACAK

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık Vazo Kule Projesi için planlanan alanının, Çiniciler Çarşısı yanı olduğunu belirtti. Başkan Işık, alınan bu kararın tesadüfen alınmış bir karar olmadığını söyledi. Söz konusu alanın; çiniciliğin başkenti olan şehre el sanatları satış ve tanıtım merkezi olmasına rağmen yeterince değerlendirilemediğini söyledi. Prof. Dr. Alim Işık “Çiniciler Çarşısı, maalesef hak ettiği şekilde cazibe merkezi haline getirilemedi. Yol üzerinde önemli bir konuma sahip olan çarşımızın önünden, günlük ortalama 45 bin araç ile seyahat eden 110 bin yolcunun geçmesine rağmen ne yazık ki bu avantajdan şehrimiz ekonomik olarak beklenen katkıyı alamıyor” dedi.