içinde ,

Verim çiftçinin yüzünü güldürdü

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile İl Özel İdare tarafından ortak yürütülen proje kapsamında son yıllarda azalan yağlık ayçiçeği ekimi yeniden artış gösterdi

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce 2020 Yılı Bitkisel Üretimi Geliştirme Projeleri kapsamında Simav’da bahar döneminde 2 bin dekar alanda bin kilogram yağlık ayçiçeği ekimi Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilmişti. Maddi olarak 10 köyde 324 çiftçiye verilen tohum bedelinin yüzde 75’i Bakanlık bütçesinden, yüzde 25 ‘i İl Özel İdare bütçesinden karşılanarak tamamı ücretsiz olarak çiftçilere teslim edildi. Tohum ekiminden hasada kadar geçen sürede İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca düzenli olarak kontrolleri yapılıp, çiftçilere gerekli teknik bilgiler verildi.

YAĞLIK AYÇİÇEĞİNE DÖNÜŞ

Hasadın tamamlandığı şu günlerde yapılan kontrollerde ortalama verimin dekar başına yaklaşık 300 kilogram olduğu tespit edildi. Tarım Kredi Kooperatifince yağlık ayçiçeği ekimi yapılan köylerde ayçiçeği alımı yapılması ile kilogram fiyatı ise 3,50 TL oldu. Simav’da son yıllarda azalan Yağlık Ayçiçeği ekilişi bu proje sayesinde artış göstererek, üreticilerin iyi bir gelir elde etmeleri neticesinde de önümüzdeki yıllarda Yağlık Ayçiçeği ekilişinin artması bekleniyor.