in

Yeni eğitim yılının ilk zili çaldı

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:559karakter

 

2023-2024 eğitim-öğretim yılının açılışı için Millî Eğitim Vakfı Halime Erkan İlkokulunda program düzenlendi

İlköğretim Haftası kutlamaları ilk olarak Zafer Alanı’nda başladı. Gerçekleştirilen “Çelenk Sunma Töreni”nde, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

“İlköğretim Haftası” açılış programı, Millî Eğitim Vakfı Halime Erkan İlkokulunda saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Vali Musa Işın ve Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit öğrenciler ile ailelerine seslendi.

2023-2024 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını, huzur ve mutluluk içerisinde geçmesini dileyerek sözlerine başlayan Vali Musa Işın, öğrencileri okul dışında da şekillendiren birçok etmen olduğunu vurguladı. Işın çocuklar için bu dönemde en büyük tehlike arz eden uyuşturucu bağımlılığı ve ekran bağımlılığının zarar boyutuna değindi. Musa Işın, “Çok güzel eğitim alınsa bile ahlakî değerlerden yoksun, sözüne itibar edilmeyen, emanete hıyanet eden, konuştuğu zaman yalan konuşan, devletin malına mülküne ihanet eden bireylerin yetişmesini hiç kimse istemez. İnsanların aklın yanında ruhen de doyurulması gerekir. Çocuklar bizim geleceğimizdir. Çocuklar bizim yerimize gelecek, gelen gidenden iyi olursa ülkemiz iyi bir yere gelir, gelenlerden bizden daha iyi olsun. Bunun için de çocuklarımızı iyi eğitmeliyiz, kendi değerlerimize sahip olmalarını sağlamalıyız. Ahlaktan yoksun bir neslin ülkeye, topluma faydası yoktur. Çocukların heba olmaması için okul-veli işbirliği, interaktif işbirliği içerisinde çalışmaları sürdürmeliyiz, o zaman muvaffak olabiliriz” dedi.

Millî Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit ise, “Uzun bir yaz tatilinden sonra yeni bir eğitim öğretim yılına başlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Çocuklarımızın, onlara en iyi imkânları sağlamaya çalışan ailelerimizin ve büyük bir fedakârlıkla hizmet veren öğretmenlerimizin yeni eğitim-öğretim yılı heyecanını yürekten paylaşıyorum.” dedi. Eğitimin toplumların geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesi olduğunu belirten Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT, “Bir toplum, medeniyet sahasında ne kadar yol almak isterse; eğitime o kadar önem vermek durumundadır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder.” sözleri, eğitimin önemini bizlere açıkça ifade ederken, bu önem bizlere devletimizin 2053 ve 2071 vizyonuyla ortaya koyduğu hedefleri gerçekleştirmek; Türkiye yüzyılına yön verecek nesilleri yetiştirmek için her zamankinden daha ağır bir sorumluluk yüklemektedir” dedi.

Konuşmaların ardından bir öğrenci tarafından günün anlam ve önemini belirten şiir okundu. Daha sonra Linyit Ortaokulu folklor ekibi yöresel oyunları sergilediler. Bahçede gerçekleştirilen programın ardından Vali Işın ve protokol üyeleri öğrencileri sınıflarda ziyaret ettiler.

Haberimizi puanlar mısınız?