içinde , ,

Yüzlerce engelli çocuk şehitler için dua etti

YouTube video

 

Kütahya’da 400’e yakın engelli Başkomutan Meydan Muharebesi’nin kazanıldığı topraklarda buluştu. Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen Mehmetçikler için dua eden engelliler, kendileri için düzenlenen etkinliklerde gün boyu eğlendi

Kütahya Valiliği himayesinde Biyonik Kulaklı İşitme Engelliler Spor Kulübü tarafından Dumlupınar Şehitliği’nde Engelliler Empati ve Farkındalık etkinliği düzenlendi. Aileleriyle birlikte şehitliğe gelen otizmli, down sendromlu ve işitme engelli bireyler, 30 Ağustos Zaferi’nin kazanıldığı Dumlupınar’ı gezdi. Şehitliği gezen 400’e yakın engelli, Kurtuluş Savaşında şehit olan Mehmetçikler için dua etti.

GURUR VERİCİ BİR TABLO YAŞADIK

Engelliler Empati ve Farkındalık etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Vali Çelik, “Hem özel eğitim alan çocuklarımız hem de aileleriyle bugün bu vatanın, bu toprakların kurtuluşunun altını çizildiği ve sonsuza kadar Türk toprakları olduğunun vurgulandığı alanda, gurur verici bir tablo yaşadık. Umarım 100. yıl etkinliklerimizi coşkuyla kutlar, yüzyılları kucaklayacak bir umudu, hem özel eğitim alan çocuklarımıza hem gençlerimize gururla bırakırız. Bize düşen en büyük vazife de bu” dedi.

ŞEHİTLİĞİN ANLAMINI ONLARA YAŞATARAK ANLATMAK İSTEDİK

Biyonik Kulaklı İşitme Engelliler Spor Kulübü olarak 8 Türkiye Şampiyonu çıkardıklarını söyleyen Dernek Başkanı Nimet Sarıkaya ise, “Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonunun düzenlediği yarışmalarda derece alan kulübümüzdeki sporcularımıza bir sözümüz vardı. Zaferin 100’üncü yılında anlamlı bir etkinlik olması adına gezi ödülü vermiştik. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri Kütahya’daki engellilerimize şehitliğin anlamını onlara yaşatarak anlatmak istedik. Dumlupınar Şehitliğini seçme sebebimiz ailelerimizin daha önce buraya gelmemiş olmamalarıydı. Onlara burada yaşananları anlattık” diye konuştu.

TÜM ENGELLİLERİMİZE KAPILARIMIZ AÇIK

Etkinlik kapsamında engelliler için çeşitli etkinlikler düzenleyerek oyunlar oynadıklarını belirten Sarıkaya, “Çocuklarımıza burayı bir ödül olarak sunmuştuk. Valiliğimiz ve kurumlarımızın hediyeleri bizleri mutlu etti. Bizlere ulaşmak ve ‘Biz de sosyal hayatta varız’ demek isteyen tüm engellilerimize kapılarımız açık” ifadelerini kullandı.

İki işitme engelli çocuk annesi Meryem Çakır, “Onları aktifleştirmek adına yüzme ve badmintona gönderiyorum. Geçen yıl miniklerde 2 tane madalya kazandılar. İlk kez buraya geldiler. Çok güzel bir  yer ve çok güzel bir duygu” derken, Emine Özkul isimli vatandaş, engelli bireye sahip ailelere öğütlerde bulunarak “Çocuklarını hiçbir yerden ayırt etmemeliler. Zaferin 100’üncü yılında burada olmak bizim için ayrı bir gurur. Engelli çocuklarımız ve aileleriyle bir araya gelmek çok güzel” şeklinde konuştu.

Engelli bireyler, şehitlik ziyaretinin ardından Kütahya Valiliği Motivasyon ve Eğitim Tırı’nda gönüllerince eğlendi.Etkinlik sonunda öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.