in ,

Zafer coşkusu Kütahya’dan İzmir’e uzandı

  • Okuma Süresi:3Dakika
  • Karakter Sayısı:650karakter

 

DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesince, Büyük Taarruz Zaferi’nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen “22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışması İlk 50 Finalist Eserler Sergisi”, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sanat Galerisi’nde sergilendi

Dumlupınar Üniversitesi “22’den 22’ye Uluslararası Afiş Tasarımı Yarışması İlk 50 Finalist Eserler Sergisi” İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde sergilendi. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşan sergi ile ilgili konuşan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Bu sergiyi İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’ne taşıdığımız için oldukça mutluyuz. Dumlupınar’da ilan edilen büyük zaferi anmaya, anlamaya ve yeni nesillere aktarmaya ihtiyacımız var. Bu büyük zaferi yâd ederek ve hatırlatarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi diyoruz ki; ‘Yüz yıl önceyi hatırlayın’. Biz o zamandan çok daha güçlüyüz. Yeni nesillere verilen mesajların sanat yoluyla aktarımı çok önemli. Bazen kitaplarca anlatılamayan bir duyguyu bir sanat eseri anlatır. Bu eserler de Dumlupınar Zaferi’ni afişlerle bizlere aktardı. Özellikle GSF öğrencilerinin ilgisi ve katılımları bizleri mutlu etti. Bu sergide emeği geçen tüm katılımcılarımıza teşekkürlerimizi iletiyorum” diye konuştu.

‘SERGİMİZİN FELSEFESİNİ İZMİR’E TAŞIDIK’

Sergi ile ilgili bilgi veren DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, 22’den 22’ye sergisine Hollanda, Rusya, ABD, Maldivler, Gürcistan, Japonya, Arnavutluk, Somali, Afganistan, Avusturalya, Brezilya, Tunus gibi 16 farklı ülkeden profesyonel, akademisyen ve her düzeyde öğrenim gören öğrencinin katıldığı, toplamda 533 eserin başvuruda bulunduğunu aktardı. Dekan Mercin, “ Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’ın öncülüğünde başlattığımız yüzüncü yıl etkinliklerimiz çerçevesinde düzenlediğimiz yarışmamızın finalist tasarımları, Zafer Bayramı’nın 100. yılı olan 30 Ağustos 2022 günü, Dumlupınar Atatürk Karargâh Evi’nde sergiye açıldı. Sonrasında finalistlerimiz için üniversitemizde bir tören düzenlendi. 22’den 22’ye sergisini İzmir’e taşıdık. Çünkü İzmir’in kurtuluşumuzda çok önemli bir yeri var. 30 Ağustos 1922’de büyük zaferimiz Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında başarıyla sonuçlanmasından sonra Gazi Mustafa Kemal Paşa, Türk ordusuna o tarihi ‘Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!’ emrini vererek İzmir’de Yunan ordusunu denize dökmüştür. Büyük Taarruz’ın sonucu İzmir’de gerçekleşti. Biz de bu şanlı zaferin felsefesini bu sergi ile yaşatmış olduk” dedi.

‘GURUR DUYDUK’

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, yüzüncü yıl etkinlikleri çerçevesinde, kurtuluş mücadelesini zaferle taçlandıran iki önemli şehrin bir sanat etkinliği paydasında buluşmasını oldukça anlamlı bulduğunu söyleyerek, “Milletimize yapılan her türlü iç ve dış saldırı her dönemde bertaraf edilmiştir. Bizlerin ve yeni nesillerin en asli görevi, ecdadımızın bizlere emanet ettiği bu aziz vatana sahip çıkmak ve fedakârlıklarını her daim hatırlamaktır.  Duygularımızı ifade eden önemli mesajları barındıran sanat ve kültürel etkinliklerin öneminin bilinciyle, kardeş üniversitemiz Kütahya Dumlupınar Üniversitesince yapılan bu anlamlı yarışmanın finalist eserlerini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde sergilemekten gurur duyduk. Tarihimizden aldığımız güç ve bağımsızlık ruhuyla ülkemizin gelecek vizyonlarına, millî şuurla hep birlikte yürüyoruz. 1922’den 2022’ye uzanan Büyük Zafer’in coşkusunu 22’den 22’ye diyerek yaşatan tüm eser sahiplerini kutluyorum, sergide emeği olan herkesi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Haberimizi puanlar mısınız?