içinde ,

‘Zararlı alışkanlıklar manevi değerlerden uzaklaştırıyor’

 

1-7 Mart Yeşilay Haftası nedeni ile bir mesaj yayımlayan Emet Kaymakamı Hasan Çiçek, “Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar aile bağlarını zayıflatmakta, sevgiyi yok  etmekte ve manevi değerlerden insanları uzaklaştırıyor” dedi

Kaymakam Çiçek açıklamasının devamında, “Kapalı mekanlarda sigara yasağı getiren kanun sayesinde sigara tüketimi ülkemizde azalmıştır. Reşit olmayan gençlere tütün mamulleri, alkollü içeceklerin satılmaması ve bunun titizlikle uygulanması için her kesime büyük sorumluluklar düşmektedir. Tüm kurum ve kuruluşlarımızın işbirliği ile gençlerimizi uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzak tutarak onların sosyal, kültürel ve sportif alanlar içerisinde yer almalarına destek vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Çiçek, mesajına şu şekilde devam etti:

“Çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı bireyler olarak yetişmesi, onlara vereceğimiz sağlık bilinciyle mümkün hale gelecektir. Sigara ve alkollü içecekler dahil olmak üzere, kişilerde madde bağımlılığına neden olan alışkanlıkların önlenmesi için kurulan Yeşilay’ın, kuruluş tarihini içine alan bu hafta, özellikle gençlerimiz başta olmak üzere toplumun her kesiminden insanımızın zararlı alışkanlıklarını bırakmaları için bir fırsat teşkil etmektedir. Alkol ve uyuşturucu insan sağlığını etkilediği gibi aile ve sosyal hayatı da olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı bir çevre toplumu için bağımlılıkların önceden önlenmesi ve bireylerin küçük yaşlardan itibaren iyi ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazanması gerekir.Bu düşünceler çerçevesinde, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi madde bağımlılığı konusunda gerekli tüm bilgileri edinmeye ve Yeşilay gönüllüsü olmaya davet ediyor, tüm vatandaşlarımıza tütün, alkol, uyuşturucu ve madde bağımlılığından uzak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam diliyorum.”