içinde

Anneler diplomalarını kızlarının elinden aldı

 

DPÜ Aile Toplum Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Merkezimizin (DPÜ ATHUM) yürütücülüğünde hayata geçen Anne Üniversitesi projesinin ilk mezunları için diploma töreni düzenlendi. Bazı annelere diplomalarını üniversite öğrencisi kızları verdi

Mavi Salon’da düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, DPÜ ATHUM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tijen Tülübaş, projede eğitimci olarak yer alan akademik personeller ile Anne Üniversitesi projesinde dört hafta boyunca eğitim alan  mezunlar ve yakınları katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Dr. Öğr. Üyesi Tijen Tülübaş, Anne Üniversitesi projesinin hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve proje kapsamında iş birliği yaptıkları DPÜ Teknoloji Transfer Ofisine ve Müdürü Prof. Dr. Ersan Öz’e teşkkürlerini sundu. Dr. Öğr. Üyesi Tülübaş ayrıca projeye katılan annelerin eğitimleri hakkında yazdıkları düşüncelerini de katılımcılarla paylaştı. Konuşmasının ardından Tülübaş’a anneler tarafından çiçek hediye edildi.

‘BEŞİĞİ SALLAYAN DÜNYAYI SALLAR’

Proje kapsamında eğitim alan annelerden Filiz Çevik ve Yıldız Abacı’nın konuşmasının ardından kürsüye gelen Rektör Uysal şöyle konuştu:

“Beşiği sallayan dünyayı sallar. Bir insanın iki temel hedefi vardır. Birisi kendi hayatını devam ettirmek, ikincisi neslini devam ettirmek. Nesli devam ettiren milletler beka bulur, ayakta kalır, hürriyeti yaşar. Bakarsanız tarihe birçok milletler tarih sahnesinden silinmiş gitmiş. Bu yüzden neslimizin devamı çok önemlidir. Neslin devamını sağlayan temel kurum ailedir. Ailenin temel direği de annedir. Bunun için aileyi ve anneyi çok önemsiyoruz.  Eğer millet olarak bu topraklarda beka ve devamlılık istiyorsak beşiği sallayacağız. Başka da milletimizin bekası mümkün değil.

Eğitimin yaşı olmaz. Eğitilebilirlik insana özgü temel bir özelliktir. İnsan diğer canlılara göre dünyaya çok cahil olarak geliyor ama çok donanımlı ve hayatının sonuna kadar öğreniyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, temel insanlık görevini yapmak için Anne Üniversitesi projesini başlattı. Hepimizin bilmedikleri daha çok hem de karşılaştıramayacağımız kadar çok. Hayatımızın sonuna kadar öğreneceğiz, öğrendikçe mutlu olacağız. Hepinizi tebrik ediyorum ve Aile ve Toplum Hizmetleri Merkezimizden bu eğitimin devamını istiyoruz. Mezuniyetiniz hayırlı olsun, gününüz, geleceğiniz aydın olsun, herkese sağlık, afiyet ve mutlu günler diliyorum.”

Uysal’ın konuşmasının ardından önce projeye eğitimci olarak destek veren öğretim üyelerine teşekkür belgeleri sunuldu. Ardından gruplar halinde sahneye davet edilen anneler ödüllerini protokol üyelerinden teslim aldılar. Annelerden ikisi de diplomalarını DPÜ öğrencisi kızlarından aldı.

Tören, toplu fotoğraf çekiminin ardından fuaye alanında pasta kesimi ve anneler tarafından hazırlanan ikramların sunumuyla sona erdi.