in ,

Devlet Ana 742’nci kez anıldı

YouTube video
  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:465karakter

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan Hayme Ana için Kütahya’nın Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba Köyünde 742’nci Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri’ düzenlendi.
Kütahya Valisi Musa Işın, Bilecik Valisi Şefik Aygöl, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Mustafa Baş, AK Parti Kütahya Milletvekili Mehmet Demir, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Hakan Sıralı, kaymakamlar, ilçe ve belde belediye başkanları, daire müdürleri ilk olarak Hayme Ana’nın türbesini ziyaret etti. Hayme Ana’nın kabri başında yapılan duanın ardından tören alanına geçen protokol, kurulan çadırlardaki vatandaşlarla sohbet etti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören okunan Kuran’ı Kerim Tilaveti ile devam etti. İl Müftüsü İrfan Açık’ın yaptığı duanın ardından kürsüye gelen Vali Musa Işın, burada bir konuşma yaparak katılımcılara seslendi.
Hayme Ana’nın Türk kadınının devlet yönetimindeki rolünü, toplumdaki yerini ve değerini gösteren en önemli sembollerinden biri olduğuna dikkat çeken Işın, “Yetiştirdiği evlatları bir cihan imparatorluğu kurarken aynı zamanda çağ kapatıp çağ açarak dünya tarihine de yön vermiştirler. Kuruluşun ve kurtuluşun şehri olarak tanımladığımız Kütahya’mızda bugün Osmanlı İmparatorluğunun temel taşı olan Hayme Ana’mızı anıyoruz. Tarih boyunca göğsünde iman, kalbinde vatan ve millet sevgisi olan nesillerin yetiştirilmesinde başta Hayme Ana olmak üzere Nene Hatunların, Şerife Bacıların ve analarımızın emeği büyüktür. Onların temsil ettiği değerler üzerine inşa edilen bir medeniyetin mirasçıları olarak bizler onların Malazgirt’ten başlayıp oradan Domaniç’e ve imparatorluğa uzanan kutlu hikâyesini ve bu topraklarda yaşatmaya çalıştıkları millî ve manevi değerleri çocuklarımıza Hayme Ana’yı Anma ve Göç Şenlikleri ile anlatma imkânına kavuşuyoruz. Özellikle son dönemde yurdumuzun dört bir tarafında yaşadığımız doğal afetlerde milletimizin birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun tekrar tekrar ön plana çıkması Anadolu üzerinde bundan 742 yıl önce Hayme Anamızın attığı mayanın sağlam bir şekilde tuttuğunun en güzel örneğidir” dedi. Tören gerçekleştirilen çeşitli gösteri ve temsili göç yürüyüşü ile sona erdi.

 

Haberimizi puanlar mısınız?