içinde ,

DPÜ Kütahya tarımına katkı sağlayacak

 

Geven köylülere ücretsiz olarak dağıtılacak yağlık ayçiçeği, kekik, ekinazya, aynısefa, lavanta, papatya ve ada çayı başta olmak üzere tıbbi ve aromatik bitkiler toprakla buluşturuldu

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) atıl vaziyetteki 180 dönümlük araziye, üreticileri de teşvik etmek amacıyla ayçiçeği ve tıbbı aromatik bitkiler ekti. DPÜ’nün ürettiği bitkiler, kozmatik, parfümeri, ve farmakoloji gibi alanlarda şampuan ve sabun gibi uç ürünlerin üretiminde kullanılarak Kütahya’nın ekonomisine katkı sağlanması hedefleniyor.

‘GELECEĞİMİZ TARIMDA VE BİTKİSEL ÜRETİMDE’

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Geven köyündeki arazide incelemelerden sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Geleceğimiz tarımda, geleceğimiz bitkisel üretimde. Bu şüphe götürmez bir gerçek. Teknolojik olarak dünya bir yere geldi. Ancak malumunuz gıda sıkıntısı, gıdayı temin zorlaştı. Bundan dolayı üniversitelerin bu anlamda çalışması ve kafa yorması gerekiyor. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak da mesai arkadaşlarımla, özellikle biyoloji bölümündeki arkadaşlarımla biz zirai üretim noktasında neler yapılabileceğini konuştuk. Bu yıl merkez kampüsümüzde bazı alanlara tıbbi ve aromatik bitkiler ektik. Ayrıca belediyeden Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezini devraldık ve orayı da faaliyete geçirdik. Tavşanlı yolu üzerindeki bu bölgeye de yaklaşık 110 dönüm ayçiçeği, ayrı 40 dönüm tıbbi ve aromatik bitkiler ektik. Gerek kampüsümüzde gerek belediyeden aldığımız Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezi’nde tıbbi ve aromatik bitkiler çok iyi gelişti ve istikbal vaat ediyor.

Ben eminim ki, bugün güzel uygulamadan sonra Kütahya’daki şu an ekilmeyen ıssız, verimsiz gördüğünüz bu ovalar yakın zamanda değişecekler. İnşallah Kütahya Dumlupınar Üniversitesi de bu işin öncülüğünü yapacak. Sadece üretim değil, biz güzel bir uygulama göstereceğiz, halkımıza bu işi sahiplendireceğiz ve tıbbi ve aromatik bitkilerden kozmetikte ve sanayide kullanılan daha uç ürünler elde edeceğiz. Bu alanda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.”