in

DPÜ’den bor projelerine maddi kaynak

  • Okuma Süresi:1dk
  • Karakter Sayısı:276karakter

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, bor ile ilgili projelere 1 milyon lira destek verileceğini açıkladı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bor ile ilgili projeleri öncelikli alan projeleri kapsamına aldı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Kâzım Uysal, ilgili projeler için son başvuru tarihinin 10 Şubat 2021 tarihi olduğunu ifade etti ve şu ifadeleri kullandı; “İlk etapta 1 milyon lira bütçe ayırdığımız bu ÖNAP (öncelikli alan proje çağrısı) çağrısında yüksek katma değerli bor ürünlerinin geliştirilmesi ve kullanım alanlarının yaygınlaştırılması ile ilgili projelere destek vereceğiz. Sanayi ile ortak hazırlanan projelere öncelik ve ayrıcalık tanıyacağız. Projelerde özel sektör katkısına göre gerekirse şu an ayırdığımız 1 milyon liradan daha fazlasını da verebiliriz. Yeter ki, üniversite ile sanayi el ele versin ve önemine inandığımız projeler gelsin.”

‘BOR, DPÜ İÇİN ÖNCELİKLİ ALANLARDANDIR’

Araştırma ve Uygulama Merkezlerinden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Göçmez ise, “Merkezimiz bor ürünleri üzerine bilimsel araştırma projeleri yürütme, ulusal ve uluslararası iş birlikleri sağlama, uzman araştırmacıların yetiştirilmesi, yayınlar yapıp bilimsel toplantılar düzenleme gibi faaliyet alanları belirledi. Bor ve madenciliği öncelikli alanları içine alan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bilime ve teknolojiye katkı sunmaya devam etmeyi, bölge ve ülke ekonomisine bu anlamda yapılacak yatırımlara ise katkı sunmayı hedeflemektedir” açıklamasından bulundu.

Haberimizi puanlar mısınız?