içinde

DPÜ’den genç girişimciler projesi

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, KGSMYO ve Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen Yaratıcı Kültür Endüstrileri Yolunda Genç Girişimciler Projesi’nin açılış etkinlikleri kapsamında panel ve sergiye ev sahipliği yaptı

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ise çok önemli bir proje için bir araya gelindiğini kaydederek şunları söyledi:

“Kütahya Dumlupınar Üniversitesi sanata ve sanatçıya verdiği destekle öne çıkan ve bunu fiilen de ispat eden bir üniversitedir. Geçmişte fakülte ve meslek yüksekokulumuzun faaliyetleri, sanata ve sanatçıya verdiğimiz değerin delilidir. Ben bu projede emeği geçenlerden başta Pınar Hocam’a Telif Hakları Genel Müdürlüğümüze, Sema Hanım özelinde özel sektörden tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje DPÜ’ye çok iyi gelecek.

Sanat bir milletin hayat damarıdır ve bu anlamda sanat çok önemlidir. Biz kadim medeniyetimizi ileriye taşımak istiyorsak, gençlerimizin ecdadıyla barışık olmasını ve gurur duymasını istiyorsak, mutlaka sanatın diline, sanatın anlatımına önem vereceğiz. Bu anlamda projeyi çok değerli görüyorum. Meramınız neyse, en iyi ve en kalıcı anlatma yolu sanattır. Hafızalara kazınmanın yolu sanat ve sanatçıdır. Medeniyetimizin istikbale taşınmasını istiyorsak, eğer milletimizin güçlü, devletimizin beka bulmasını istiyorsak sanata ve sanatçıya değer vermek zorundayız.

Biz bir eğitim kurumuyuz. Gençlerimizin sanat ve sanatçıyla iç içe olmasını istiyoruz. Sanatla uğraşan insan kötülük duygularını atan insandır. Sanat insanın içerisinde güzelliklerin dışa yansımasıdır. Bütün gençlerimizin ilgi alanı neyse mutlaka bir sanata yönlenmeleri lazım. Böylelikle gençlerin şiddetten uzak olacağına, ince ruhlu olacağına inanıyorum. Kütahya’nın havası, suyu, şartları sanatçı yetiştirmeye uygundur. Kütahya’da yetişen binlerce sanatçı var. Adeta her evde bir sanatçı var; Herkesin bir sanat geçmişi var. Sadece Kütahyamızda iki tane UNESCO Yaratıcısı İnsan Hazinesi Ödülü almış sanatçımız var.”

Proje ekibine teşekkür belgelerinin sunulduğu törende kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Kâzım Uysal, emeği geçen tüm hocalarımıza, öğrencilere ve idari personele teşekkür ettiğini söyledi.