in ,

DPÜ’den UNESCO ödüllü sanatçıya davet

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:440karakter

Kütahya Çini Sanatı’nın önemli temsilcilerinden, UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü sahibi Çini Sanatçısı Hamza Üstünkaya, tasarımlarını Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde kurulan Hamza Üstünkaya Çini Tasarım ve Uygulama Atölyesi’nde sürdürecek.
Kütahya çini sanatının önemli temsilcilerinden olan ve 2017 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü’ne layık bulunan Çini Sanatçısı Hamza Üstünkaya’ya, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal tarafından çalışmalarını üniversitede sürdürmesi için davette bulundu. Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Kütüphanesinin 4. katında ön hazırlıkları tamamlanan Hamza Üstünkaya Çini Tasarım ve Uygulama Atölyesi faaliyete geçirildi. İmzalanan sözleşme ile Üstünkaya’nın gelecekteki tasarımlarını üniversite bünyesinde kendi adı ile kurulan atölyede sürdürmesi kesinlik kazandı.
ÜSTÜNKAYA’NIN KİŞİSEL KOLEKSİYONU DA DPÜ’DE SERGİLENECEK
Yarım asırdan fazla zamandan bu yana, ata mesleği çini sanatının en güzide örneklerini üretmeyi sürdüren sanatçı, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı bünyesinde hizmet verecek olan atölye’de hem yeni tasarımlarını çiniye aktaracak, hem de binlerce desenden oluşan tasarım arşivini, üniversite öğrencileri ve personeliyle buluşturacak. Hamza Üstünkaya aynı zamanda kişisel sanat koleksiyonundaki eserlerinin en seçkin örnekleri ile Kütahya’da çinicilik alanında onlarca usta ve sanatkâr yetiştirmiş olan babası merhum Mehmet Üstünkaya’nın eserlerini de sergilemek üzere üniversitede sanatseverlerle paylaşacak.
İmzaların atılmasının ardından duygularını ifade eden Hamza Üstünkaya, “Ben kendimi çini sanatının hizmetkârı olarak nitelendiriyorum. İlerleyen yaşıma rağmen her gün ve her anımda yılmadan usanmadan çizmeye, boyamaya, tasarlamaya devam ediyorum. Bugüne değin, onlarca, yüzlerce kişiye bildiklerimizi anlatma fırsatı bulduk. Hâlen farklı mesleklerden, farklı şehirlerden öğrencilerim bir şeyler öğrenmek için evime, atölyeme gelirler. İnşallah bugünden itibaren üniversite çatısı altında, çini sanatına ilgi duyan yetenekli ve her şeyden önemlisi sabır sahibi öğrencilere bu sanatı öğretmek bizlerin üzerinde bir görevdir. Nazik davetleriniz ve gayretleriniz sebebiyle başta Sayın Rektörüm Prof. Dr. Kâzım Uysal hocama, Sayın Dekanım Prof. Dr. Levent Mercin hocama ve her işime yardımcı olan evladım saydığım Öğr. Gör. Gökhan Akca’ya çok teşekkür ederim” dedi.

Haberimizi puanlar mısınız?