in ,

‘Gediz Höşmerimi’ tescillendi

 

Geleneksellik ve kalite bakımından değerlendirilen Gediz Höşmerimi, Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaretle koruma altına alındı. Gediz Güveci, Gediz Tarhanası ve son olarak Gediz Höşmerimi ile beraber, ilçenin coğrafi işaretli ürün sayısı 3’e ulaştı

Gediz Höşmerimi, yöresel ürünlerin geleneksellik ve kalite bakımından değerlendirilmesi sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret almaya hak kazandı. Gediz Belediye Başkanı Muharrem Akçadurak, Höşmerimin ata yadigârı olarak günümüze kadar ulaşa gelmiş bir tatlı olduğunu ve diğer kuşaklara aktarmak istediklerini söyledi. Niteliği, ünü, yapılışı ve diğer özellikleriyle ilçeyle özdeşleşmiş ürünleri tespit ederek projeler hazırladıklarını belirten Akçadurak, “İlk olarak Gediz güvecinin coğrafi işaret tescili ile ilgili başvurusunu gerçekleştirip güvecimizi tescil ettirdik. Sonrasında Gediz Ticaret ve Sanayi Odamızca Gediz Tarhanası ve şimdide Gediz Höşmerimi Yöresel ürünlerin geleneksellik ve kalite bakımından değerlendirilmesi sonucu Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından coğrafi işaret almaya hak kazandı” diye konuştu.

ÖZEL GÜN VE TOPLANTILARIN VAZGEÇİLMEZİ

Coğrafi işaret tescilinin, hatırlı olmasını dileyen Başkan Akçadurak, “Yöresel ürünlerin gelenekselliği ve kültürel özelliğinin koruması bakımından büyük önem taşıyan höşmerim tatlısı Türkiye’nin farklı bölgelerinde tanınmasına rağmen Gediz’de geçmişten günümüze gelen, ata yadigârı olarak ulaşa gelmiş, özellikle aile içi davetler, özel gün ve toplantılarda sofra kültürünü tamamlayan bir tatlıdır. Gediz Belediyesinin girişimleri sonucunda bu belgeyi almanın sevincini ve onurunu yaşıyoruz. Bu belgeyle Gediz höşmerimi yasal koruma altına alınmıştır. Gediz’e ve Gedizli hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yöresel lezzetlerimize sahip çıkmaya, yurt içinde ve dışında tanıtmaya devam ediyoruz” dedi. Başkan Akçadurak, Gediz’de coğrafi işaretli ürün sayısının Gediz Höşmerimi ile üçe çıktığını sözlerine ekledi.

Haberimizi puanlar mısınız?