içinde

Hükümlüler, hem meslek ediniyor hem çocukları sevindiriyor

Kütahya Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’ndaki ahşap atölyesinde eğitim alan hükümlüler, bir yandan meslek edinirken bir yandan da çocuklar için ahşap oyuncak üretiyor

Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; hükümlü ve tutukluların meslek edinmelerini sağlamak, mevcut mesleklerini geliştirmek, rehabilite olmaları ve tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları amacıyla, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutuk Evleri İş Yurtları Kurumu bünyesindeki atölyelerde birçok alanda mesleki kurs ve eğitimler veriliyor. Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda 2018 yılında İş Yurtları Kurumu bünyesinde faaliyete geçirilen ahşap atölyesinde bulunan hükümlü ve tutuklular, ahşap oyuncak üretimine yönelik meslek ve sanat öğreniyor. Atölyede görevlendirilen 20 hükümlü ve tutuklu, ustalar tarafından verilen oyuncak üretimiyle ilgili eğitimin ardından ustalık belgelerini alıyor. Böylece meslek edindirilen hükümlü ile tutuklular, atölyede çocuk ve engellilere yönelik ahşap oyuncak üretimi yaparken, tahliyelerinden sonra da meslek sahibi olma imkanı buluyor. Atölyede hükümlü ve tutuklular tarafından 30 çeşit oyuncak üretiliyor. Bu ürünler, Türkiye genelindeki İş Yurtları Kurumu satış mağazaları başta olmak üzere özel sektör firmalarına da gönderiliyor.

‘DIŞARIDA ÇOK KOLAY İŞ İMKANI BULABİLİYORLAR’

Tavşanlı T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Ceyhun Çiftçi, ahşap oyuncak atölyesinde verilen eğitimlerle meslek edindirilen 20 hükümlünün çalıştığını belirtti. Çocuklar için güvenli ve sağlıklı oyuncaklar ürettiklerini belirten Çiftçi, “Amacımız kurumumuzda barındırmakta olduğumuz tutuklu ve hükümlülere bir meslek öğretmek, dışarıya çıktığında suç işlemekten alıkoymak ve bir daha suç işlemesini önlemek. Hükümlü ve tutuklular iş yurtları atölyelerinde aldıkları belgelerle dışarıda çok daha kolay iş imkanı bulabiliyor” dedi.

#kütahya #kütahyadanhaber #sondakikakütahya #kütahyahaberleri #tavşanlı #oyuncak #cezaevi #hükümlü