in , ,

Kütahya, tarihinin en büyük yatırımı için gün sayıyor

YouTube video
DCIM100MEDIADJI_0670.JPG

 

Kütahya’da 10 milyar TL yatırımın yapılacağı Zafer Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) altyapının yılsonuna kadar tamamlanacağını vurgulayan Kütahya Valisi Ali Çelik, inşat ruhsatı alan 2 firmanın yakın zamanda temel atacağını belirtti

İşsizlik oranının en düşük olduğu illerin başında gelen Kütahya’da, yeni bir istihdam deposu faaliyete geçmeye hazırlanıyor. 40’tan fazla firmanın 10 milyar TL yatırım yapacağı Zafer OSB için taahhüt edilen istihdam rakamı ise 12 bini aştı. Çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü OSB’de gelinen son aşamayı aktaran Kütahya Valisi Ali Çelik, doğalgaz altyapısının yüzde 90’ının tamamlandığını, geri kalan kısmının ise Eylül ayı sonuna kadar bitirileceğini ifade etti.

ELEKTRİK ALTYAPISI 2023’TE HAZIR

Ulaşımda alt temellerin yüzde 100’ünün yatırımcılar için hazır hale getirildiğini söyleyen Vali Çelik, “Sanayi Bakanlığının yaptığı ihale yaklaşık 39 milyon TL. Biz 8 milyon TL civarında altyapıya harcama yaptık. Ayrıca doğalgaz içinde 20 milyon TL’lik bütçe oluşturduk. Önümüzdeki günlerde de enerji trafo merkezi yapılacak. 20 bin metreküplük doğalgaz basınç istasyonumuz ise son aşamaya geldi. Yağmur suyu, içme suyu ve kanalizasyon hatlarımızın daha başındayız. Şuan fiziki gerçekleşme yüzde 20 civarında. Yılsonu itibariyle bunu da tamamlayacağız. Önümüzde elektrik altyapısı var. Onunda ihalesini de tamamlayarak, 6 ay içerisinde bütün dağıtım şebekemizi kurmuş olacağız” dedi.

2 FİRMA TEMEL ATACAK

8,5 milyon metrekarelik genişleme alanının olduğunu kaydeden Çelik, iki firmanın inşaat ruhsatını aldığını ve en geç 2 ay içerisinde temel atacaklarını vurguladı. Toplam 10 milyar TL yatırımın yapılacağı OSB’de ilk etapta yer alan 22 firmanın ihtiyaç duyduğu altyapıyı yılsonu itibariyle tamamlayacaklarını belirten Ali Çelik, kalan firmalar için ise 2023 yılını işaret etti.  Çelik, “Toplamda 3 milyon 660 bin metrekarenin 3 milyon 175 bin metrekaresini tahsis yaptık. Şuan verilen istihdam sözü 12 bin 588. 1. Etabın tamamı doldu ve 42 parsel için 39 firmaya tahsis gerçekleştirdik. 2.etaptan 7 parselimiz kaldı. Onlara da çok fazla başvuru var. 500 bin metrekarelik boş alana 800 bin metrekarelik ön talep oluştu. Burası içinde öngörülen istihdam sayısı 4 bin civarında” diye konuştu.

Haberimizi puanlar mısınız?