in ,

Maliyet düştü, verim arttı!

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:583karakter

 

İGSAŞ’ın Kütahya Şeker ile hayata geçirdiği “Toprağın İzinde Şekerin Hikayesi” projesinde hasat yapıldı. Doğru gübreleme yapıldığında verimin arttığını ve maliyetlerin düştüğünü gösteren proje, bölgedeki şeker pancarı üreticisinin daha az maliyetle daha fazla ürün elde etmesini sağlayacak

Kurulduğu günden bu yana Türk tarımının gelişmesi için faaliyet gösteren İGSAŞ, Kütahya Şeker ile hayata geçirdiği  “Toprağın İzinde Şekerin Hikayesi”  projesi ile farkındalık çalışmalarına devam ediyor. Bilimsel yöntemlerle tarım yapıldığında maliyetlerin azaltılıp verimin artığını göstermeyi amaçlayan projede ilk hasat, 10 Ekim tarihinde Kütahya’da yapıldı. Hasat törenine Altıntaş Kaymakamı Hüseyin Bozoğlan, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Altıntaş İlçe Tarım Müdürü Yusuf Başan, Kütahya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Genç, İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, Kütahya Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Hakan Demirkan, Yapılcan Köy Muhtarı Aziz Yılmaz ile diğer davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, projenin ortağı olan Kütahya Şeker yöneticileri ve Yapılcan Köy Muhtarı Aziz Yılmaz’a teşekkür etti. İGSAŞ’ın ülke tarımının ihtiyaç duyduğu gübreleri üretmenin yanı sıra imza attığı sosyal sorumluluk projeleriyle çiftçileri bilinçlendirdiğini belirten Ünal, Kütahya Şeker ile yapılan “Toprağın İzinde Şekerin Hikayesi” projesinin özellikle şeker pancarı çiftçisi için çok büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

‘HEDEFİMİZ TOPRAĞIN VE BİTKİNİN İHTİYACI

KADAR GÜBRE KULLANILMASINI SAĞLAMAK’

Proje hakkında da bilgi veren Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlk etapta toplam 20 dekarlık bir alanı seçtik. Bu arazinin 10 dekarını İGSAŞ olarak biz, 10 dekarını ise çiftçimiz işledi. Sorumluluğunu üstlendiğimiz tarlada önce toprak analizi yaparak toprağın ve bitkinin ihtiyacını belirledik. Sonuçlara göre de doğru gübreleme yaptık. Burada hedefimiz birim alandan daha fazla ürün elde etmek. Bir diğer amacımız ise toprağın ve bitkinin ihtiyacı kadar gübre verilmesini sağlayarak maliyeti minimum seviyede tutmak” dedi.

Ünal, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İGSAŞ olarak en önemli misyonumuz doğru yöntemlerle tarım yapılmasına aracılık etmek. Daha çok gübre satmaktan ziyade toprağın ve bitkinin neye ihtiyacının olduğunun saptanmasını ve doğru gübreleme yapılmasını hedefliyoruz. Şeker pancarı ile başlayan bilinçlendirme çalışmalarımızı, ülkenin başka yerlerinde farklı tarım ürünleriyle sürdüreceğiz. Bunun yanında,  ilkini Trakya’da yaptığımız çiftçi bilgilendirme toplantılarımızla da danışman hocalarımızla Türkiye’nin farklı illerinde çiftçilerimizle bir araya gelmeye devam edeceğiz.”

İGSAŞ, bugüne kadar Türkiye çapında 50 bin dekarlık alanda ücretsiz olarak toprak analizi yaptı. Farklı bölge ve farklı ürünler için yapılan analizler sonucunda, çiftçilere doğru gübre kullanımı konusunda bilgi verilerek verimlilikleri artırıldı.  Yıldızlar Yatırım Holding’in iştiraklerinden YLDZ Laboratuvar, toprak-sulama suyu-gübre ve bitki yaprak analizlerinde toplamda 116 parametrede analiz gerçekleştiriyor.

Haberimizi puanlar mısınız?