in ,

Sanayi esnafı için son tarih: 1 Temmuz

  • Okuma Süresi:4Dakika
  • Karakter Sayısı:911karakter

 

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, şehir içindeki sanayi esnafının Çukurköy’de yapılan sanayi sitesine taşınması sürecinin 1 temmuz itibariyle başlayacağını söyledi

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Belediye Meclisi’nin aldığı karar ile şehir içinde bulunan sanayi esnaflarının Çukurköy’e taşınması hususunda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Belediye’ye ait 35 adet sanayi dükkanlarının bugün ihalesini yaptıklarını belirten Güler, “Ne yazikki ihalelere az sayıda katılım oldu. Bu da bizi düşündürüyor” dedi.

Başkan Güler, “Belediye Meclisi’nde bir karar aldık ve ilçe merkezinde bulunan 3 sanayi bölgesindeki esnafımızı yeni dükkanlarına taşınması için 1 Temmuz son tarih olarak belirlendi. 1 Temmuz itibariyle hiçbir problemin yaşanmaması için biz üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getiriyoruz. Orada bulunan 1200 dükkanın yaklaşık 1100 tanesi hazır sadece 50 civarı dükkanda çalışmalar devam ediyor” dedi.

Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Bugün Kültür Sarayı’nda bir ihale yaptık. İhalenin amacı Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifinde değişik nedenlerden dolayı dükkan sahibi olamayan esnaflarımıza dönük uygun fiyatlarla kendi mesleklerini devam ettirmelerine destek sağlamak üzerine idi. Yani bize ait olan 3 tip; 70, 73 ve 96 metrekarelik dükkanları ticari, yedek parça ve tamirhaneler olmak üzere kiralama ihalesi yaptık. Ama görünen o ki, yer yok diye şikayet eden esnafımız bu tür bir imkan sağlanmış olmasına rağmen gerekçesi nedir bilemem ama ihaleye ilgi göstermedi. Ancak 10 esnafımız dükkan sahibi oldu. Biz uygun fiyatlarla vatandaşımız yer sahibi olsun dedik ama bugün bu maalesef mümkün olmadı” ifadelerini kullandı.

‘1 TEMMUZ’DAN GERİ DÖNÜŞ YOK’

Başkan Güler, taşınma tarihi olarak belirlenen 1 Temmuz tarihinin geri dönülmez bir yol olduğunu vurgulayarak, “Geçmişte acabalarla, siyasi kliklerle ve bir takım yan desteklerle birlikte Belediyemiz üzerinde olumsuz propagandalar yapıldı. Bizim ağzımızdan kesinlikle (erteleyebiliriz) ifadesi çıkmamasına rağmen, “Başkan geri adım atacak” diye söylenti ve dedikodular yayılıyor. Bu dedikodulara itimat edilmesin. Aşağı, orta ve yukarı sanayi bölgesindeki hukuki anlamda özellikle ruhsat konusunda şartları taşımayan esnafımızın yasal olan alanlarına taşınmasını istiyoruz. Tavşanlı’da küçük sanayi esnafının yeniden kimlik bulmasını hedefliyoruz. 1 Temmuz itibariyle tüm esnaflarımızın taşınma konusunda gerekli gayreti göstereceklerine inanıyorum. Bu konuda itirazı olanlar olabilir. Bunlarla ilgili Tavşanlı Belediyesi olarak hukuki anlamda neler yapabileceğimizi değişik platformlarda ifade ettik. Ruhsat iptali ve işyeri kapatması dahil. Bu kesinlikle tehdit değil sadece yasallığı sağlamak ve aşınmayı kolay hale getirmek istiyoruz” dedi.

GÜLER’DEN ESNAFLARA ÇAĞRI

Henüz tamamlanmayan 50’ye yakın dükkan hakkında da konuşan Başkan Mustafa Güler, “İşyeri sahipleri bu konuda Kooperatif Başkanı Yasin Demirci ile toplantı yaparak bir iş takvimi çıkarmalı. Biz de esnafımızla bu konuyu değerlendirerek tabiki yapılması gereken bir kolaylık varsa yaparız. Ancak bu işyerlerinin ne zaman biteceği net bir şekilde belirlenmeli. Süreç çok uzamamalı” diye konuştu. Tavşanlı Belediyesi’nin 55 dönüm araziyi Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’ne yüzde 26 kat karşılığında verdiğini belirten Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Buradaki amacımız tüm esnaflarımızın dükkan sahibi olması ve maliyetlerin de artmaması idi. Biz Belediye olarak oradaki her türlü altyapı ve üst yapı ihtiyacını giderdik. Normalde bu çalışmayı yapma zorunluluğumuz bulunmamaktaydı. Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin çözmesi gereken konulardı. Ancak bizler esnaflarımızla birlikte yol arkadaşlığı yapmak için bu yükümlülükleri üzerimize aldık. Ama geldiğimiz nokta itibariyle bakıyoruz ki, orada Küçük Sanayi Sitesi üyeliği olmayan yani meslekte yer almayan insanlar da var. Bu da oraya hizmet götürdüğümüz ve Belediye olarak harcamalar yaptığımız için biz de vicdan muhasebesi yapmaya zorladı. Orada küçük sanayi sitesi esnafından başka kimsenin yer almaması gerekiyordu. Etik olan da buydu. Kulağımıza gelenlere göre yatırım amacıyla dükkan alanlar işyerlerini yüksek fiyatlar üzerinde kiraya çıkarıyor. Aynı zamanda sanayici olmayanlara da vermek istiyorlar. Bu konuda biz belediye olarak sanayi esnafı haricinde işletmelere ruhsat vermeyeceğiz. Öte yandan Kooperatif Başkanı Yasin Demirci bu yatırım amacıyla işyeri alanların isimlerini bize verirse onlarla da toplantı yaparım. En azından 2 sene boyunca Belediye’ye ait işyerlerine belirlediğimiz kira üzerinden sizleri vermelerini talep ederiz” dedi.

Başkan Güler, “1 Temmuz itibariyle bu işin geri dönüşü yoktur. En son Kooperatif Başkanımız Yasin Demirci bitmeyen binalarla ilgili bize bir dilekçe verdi. Sürenin uzatılması talebinde bulundu. Ne zaman, yaklaşık 10 gün önce. Halbuki hiçbir kooperatif üyesi şunu sormuyor; buradaki binalar niye bitmedi. Sadece belediye mükellef değil bazı konularda. Biz orada esnafımızın yanında yer almak amacıyla bulunduk. Yoksa mali, hukuki ve vicdani açıdan belediyenin herhangi bir yükümlülüğü yok” dedi.

Haberimizi puanlar mısınız?