içinde

TEKNOFEST heyecanı sona erdi

 

TEKNOFEST Karadeniz kapsamında bu yıl ikincisi Kütahya’da gerçekleştirilen Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmaları’nda kazanan takımlar açıklandı

Büyük Zafer’in 100. yılı sebebiyle Kütahya ev sahipliğinde yapılan TEKNOFEST Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmaları’nda dereceye giren takımlar belli oldu. 98 takımın kıyasıya rekabet ettiği yarışmaların kazanan takımları Vali Ali Çelik ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımıyla Kütahya’nın Altıntaş ilçesindeki Zafer Havalimanı’nda düzenlenen kapanış programında açıklandı. Vali Ali Çelik, TEKNOFEST Uluslararası Serbest Görev İHA Yarışmaları’nın Kütahya ev sahipliğinde yapılmasından duyduğu memnuniyeti yineleyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

‘EKİP RUHUNA ŞAHİT OLDUK’

Teknolojik ve bilimsel gelişmenin en temel dinamiğinin çoklu düşünme ve ekip çalışması olduğuna dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Gençlerimizde ekip ruhunun, bir arada olmanın, beraber iş yapabilme yeteneği ve ruhunun geliştiği ve bunun da çoklu düşünmeyle, farklı alanlarda, farklı disiplinleri bir araya getirerek insanların bir algoritma, düzlem peşinde kendi zihinsel birikimlerini ortaklaşa büyütme çabasına şahit olduk” dedi. Gençlerden hayallerinden ve hedeflerinden vazgeçmemelerini isteyen Vali Çelik, “Elde ettiğiniz sonucun bir başarısızlık değil öğrenme modeli olduğunu bilerek devam etmenizi diliyorum. Çabanın, emeğin, alınterinin değerli olduğu bir süreç. İnşallah çabanız ve emeklerinizle ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilimsel düşünme ve millî teknoloji hamlesinin de dinamiğini oluşturacaksınız” diye konuştu.

Bu yıl ikincisi yapılan Serbest Görev İHA Yarışmaları’nda 440 başvuru geldiğini söyleyen TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Hasan Mandal, “Geçen yılki başvuru sayısının yüzde 77 fazlası. Bu sizlerin başarısı. Bu ülkenin geleceğinde teknolojinin bağımlısı olan değil; tasarlayıcısı, geliştiricisi, üreticisi olacağız vizyonuyla ilkokuldan üniversiteye kadar birçok arkadaşımız sürecin içindeydi. Millî teknoloji hamlesinin bir neferi olarak sizleri izlemek, yanınızda olmak büyük memnuniyet verdi” dedi. Mandal, ev sahipliğinden dolayı Kütahya’ya teşekkür etti.

DPÜ KARANDA TAKIMI ŞAMPİYON OLDU

98 ulusal ve uluslararası takımların kıyasıya rekabet ve mücadelesinin yaşandığı yarışmalarda Dumlupınar Üniversitesi İHA Takımı Karanda birinci oldu.

Karanda ekibini kutlayan Vali Çelik, “Sizi yürekten kutluyorum. Başarınızla Kütahya’mızı gururlandırdınız. Her zaman yanınızdayız” dedi. DPÜ Karanda altın ve TUSAŞ, MYS Tuygun ve Atlas takımları gümüş; DroneX, Atmaca T26 ve Vefa Boya takımları ise bronz performans ödülüne layık görüldü. Takımlar ödüllerini 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak. Kapanış programına; Vali Ali Çelik’in yanı sıra Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Necati Gündüz, Belediye Başkan Vekili Ömer Köse, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, protokol üyeleri ve yarışmacılar katıldı.