in

Yakupoğlu, çeşitli etkinliklerle anılıyor

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:488karakter

 

Kütahya’nın dünyaca ünlü ressam, neyzen, minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu vefatının 6’ıncı yılında çeşitli etkinliklerle anıldı

 

2016 yılında 96 yaşında vefat eden sanatçı Ahmet Yakupoğlu, vefatının yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılıyor. Mütevazılığiyle bilinen ressam, neyzen, minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nu anmak için sergiler, paneller düzenleniyor ve kabri ziyaret edilerek dualar ediliyor.

‘KEŞKE HER ŞEHRİN BİR AHMET YAKUPOĞLU’SU OLSAYDI’

Sanatçı Yakupoğlu’nun vefat yıl dönümü vesilesiyle açıklama yapan Kütahya Valisi Ali Çelik, “Keşke her şehrin bir Ahmet Yakupoğlu’su olsaydı. Tevazusu ve samimiyetiyle bir gönül adamı olan dünyaca ünlü ressam, neyzen, minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nu vefatının yıl dönümünde rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Mekânı cennet olsun” dedi.

DPÜ’DE SERGİ VE PANEL

Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından Ahmet Yakupoğlu Anısına Uluslararası Jürili Karma Sergi ve Panel düzenlendi. 10 Ekim’e kadar sürecek etkinliğe katılan Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Bir şehri aslına sadık kalarak geliştirmek, o şehirde görev yapan herkesin ortak hedefi olmalıdır. Sadece belediye başkanlarının ve yerel yöneticilerin değil, bilim adamlarımızın, sanatçılarımızın ve o şehrin gerçek sahipleri vatandaşlarımızın o şehre sahip çıkması lazım. Ben Kütahya’yı sanatçı iki Ahmet’in şehri olarak tanıtıyorum. Birisi bugün andığımız Ahmet Yakupoğlu, diğeri de Hisarlı Ahmet. Bu iki isim evrensel sanatçılarımız. Değerlerimizi tanıtma ve şehrimizi bütünleştirme adına üniversitemizin hizmetleri için teşekkür ediyorum” dedi. Etkinliğe, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz ve Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal da katıldı.

DUALARLA ANILDI

Kütahya Müftülüğü tarafından düzenlenen anma programıyla, Yakupoğlu, kabri başında ve Ulu Cami’de anıldı. Anma programına İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İl Kültür Müdürü Zekeriya Ünal, sanatçının dostları ve vatandaşlar katıldı. Konuyla ilgili Kütahya Müftülüğünden yapılan açıklamada, “2016 yılında 96 yaşında iken vefat eden sanatçı resim, tezhip,ney konusunda çalışmaları olan bir sanatçı idi.Mütevazi özelliği ile bilinen sanatçımız Kütahya’nın simge eserlerinden Çinili Camii’ni kendi bütçesinden yaptırmış idi. Mevla gani gani rahmet eylesin” denildi.

#ahmetyakupoğlu #valialiçelik #alimışık #kütahyamüftülüğü #anma #kütahya #kütahyadanhaber #kütahyahaberleri #sondakikakütahya

Haberimizi puanlar mısınız?