in ,

Yok olmaya yüz tutmuştu! Aizanoi’deki o tarihi konaklar kurtarıldı

  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:387karakter

 

Aizanoi Antik Kenti, tarih ve doğanın mükemmel uyumunu sergileyen tarihi konakları ve çevresiyle adeta yeniden can buluyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Vali Ali Çelik, restorasyon çalışmalarının ardından çevre düzenlemelerine başlanan tarihi konakların ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlandığını söyledi

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Aizanoi Antik Kenti, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarıyla eski büyülü ihtişamına kavuşuyor. Doğal taş yürüyüş parkurları, çiçeklerle süslenmiş bahçeleri ve tarihi konaklarıyla ziyaretçilerine yeni bir görsel şölen sunuyor.

En iyi korunmuş Zeus Tapınağı ile dünyanın ilk borsasına ev sahipliği yapan antik kentte devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Kütahya Valisi Ali Çelik, Çavdarhisar Kaymakamı Metin Korkmaz’dan Zafer Kalkınma Ajansı, İl Özel İdaresi ve Çavdarhisar Kaymakamlığı iş birliğinde restorasyonu tamamlanan tarihi konaklar hakkında bilgiler aldı.

Çalışmaları yakından takip eden Vali Çelik, Çavdarhisar Kaymakamı Metin Korkmaz’a, Aizanoi Antik Kenti’ne yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

“Tarihi konaklar kurtarıldı”

Zeus Tapınağı’nın karşısında konumlanan, insanları geçmişe döndüren tarihi konakların antik kentteki yaşamın ayrılmaz birer parçası olduğunu ifade eden Vali Çelik, konakları harabe halinden kurtarıp geleceğe taşımanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Agora ve Penkalas Çayı’nda devam eden kazı çalışmalarını da inceleyen Vali Çelik, Kazı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı, ekiplere kolaylıklar diledi.

Vali Çelik, kazı çalışmalarının hızlanması için İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak’a ekip sayısının artırılması talimatını verdi.

“Aizanoi Antik Barajı restore edilecek”

Son olarak, Çavdarhisar Kaymakamlığı ve İl Özel İdaresi iş birliğiyle çevre temizliği tamamlanan Aizanoi Antik Barajı’nda incelemelerde bulunan Vali Çelik, antik barajın restorasyonu için çalışmaların yakında başlayacağını açıkladı.

Vali Çelik, antik baraja ulaşım için ATV parkuru ve dağ bisikleti rotalarının oluşturulacağını belirterek bölgenin daha cazip bir nokta haline geleceğini söyledi.

Haberimizi puanlar mısınız?