in ,

Yüzde 100 yerli elektrikli otobüs Kütahya’da tanıtıldı

YouTube video
  • Okuma Süresi:2Dakika
  • Karakter Sayısı:471karakter

 

TEMSA tarafından geliştirilen yüzde 100 yerli elektrikli otobüs pilot il seçilen Kütahya’da asfalta çıktı. 10 gün boyunca Kütahya’da hizmet verecek araç 2 saat şarj ile 400 kilometre yol gidebiliyor

Sanayi İşbirliği projesi kapsamında Kütahya Belediyesine kazandırılan yüzde 100 yerli elektrikli otobüsün tanıtımı yapıldı. Türkiye’de Kütahya’nın ilk kez bu proje için pilot il seçildiğini ifade eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Şehrimize ilkleri yaşatmayı devam ediyoruz. ASELSAN ile birlikte elektrikli araçların Türkiye’de ilk kez pilot il olarak Kütahya Belediyesi ile Aselsan arasında yapılan ve Sanayi İşbirliği protokolü kapsamında fizibilitesi hazırlanıp desteklenmesine karar verilen proje kapsamında güneş enerji sistemli şarj ünitelerinin, Kütahya’da kurulmasını sağlayacağız” dedi.

YÜZDE YÜZ YERLİ

TEMSA tarafından yüzde 100 yerli olarak üretilen ve özellikle büyükşehirlerde servis hizmeti vermeye devam eden bir araç olduğunu belirten Başkan Işık, “Bundan sonraki süreçte belediyemizin kendi personelinin ulaşımında, gerekse ikamet kart projesi kapsamında bu şehrin büyümesine katkıda bulunan üniversite öğrencilerimizin hizmetinde kullanılmak üzere fizibilite raporunun hazırlanarak bize teslim edilmesinin ardından proje kapsamında şehrimizle tanıştırmaya başlayacağız” dedi.

 

Elektrikli otobüsün teknik özellikleri hakkında bilgiler paylaşan TEMSA Kamu Satış Müdürü Ali Acıbadem ise, “TEMSA olarak aracımızı Kütahya Belediyesine 10 günlük deneme süresi için teslim ediyoruz. Bu fırsatı bize tanıyan Belediye Başkanımız Prof. Dr. Alim Işık’a teşekkür ediyorum. Bu vizyonun diğer belediyelere de öncülük etmesini, Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli araçların yaygınlaşmasını temenni ediyorum. Burada temel hedeflerin başında belediyemizin yakıt maliyetini en aza düşürerek, güneş enerji panel sistemleriyle doğadan aldığımız enerjiyi araçlarımıza yükleyerek daha az maliyet, tasarruf ve çevreci otobüslerimizle belediyelerimize katkı sunmayı planlıyoruz” diye konuştu.

2 SAAT ŞARJ İLE 400 KİLOMETRE YOL ALIYOR

Aracın 30+2 kapasiteli olduğunu ve tüm materyallerin AB normuna uygun tasarlandığını söyleyen Acıbadem, “Batarya ve yazılımlar TEMSA tarafından geliştirildi. Araç yüzde 100 elektrikli bir araçtır. En az 2 saat süre ile şarj ile yaklaşık 400 kilometre menzile sahiptir. Kütahya’ya hayırlı olsun” dedi.

Yapılan tanıtım konuşmalarının ardından yüzde 100 elektrikli otobüs ile katılımcılarla birlikte kısa bir şehir gezisi gerçekleştirildi.

 

Haberimizi puanlar mısınız?