içinde ,

Domaniçli kadınlar Türkiye’de bir ilki başardı

Domaniçli kadınlar Türkiye’de bir ilki başardı

Emeğini cesaretiyle birleştiren kadınlar, atıl binayı kooperatife dönüştürüp tek bir çatı altında buluştular. Domaniç’in Çamlıca Köyü’nde kurulan 7 Renk Kadınları Sosyal Dayanışma Üretim ve İşletme Kooperatifi Kütahya Şubesi ve  Domaniç Çamlıca Üretici Kadınlar Kooperatifi düzenlenen törenle hizmete girdi. 7 Renk Kadınları Sosyal Dayanışma Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Ayten İnce, “Biz burada bir ilki başardık. 7 Renk Kadınları Sosyal Dayanışma ve Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak Türkiye’de bakanlığın aracılığıyla ilk şube kuruluşunu gerçekleştirdik” dedi

“KADINLARIN BİR ARADA OLUŞTURUCAKLARI GÜÇ İNANILMAZ DEĞERLİ”

Kadınların üretime katkı sunmak için ortaya koydukları iradenin çok değerli olduğunu belirten Vali Ali Çelik, “Bugün sizlerle bir arada olmak benim için çok büyük önem arz ediyor. Özellikle Domaniç’te siz değerli kadınların bir araya gelmesi, ülkemizdeki üretim alanında katkı sunmak için bir arada olmaları ve burada bu kıvılcımın ateşlenmesi çok değerli. Kadınların bir arada oluşturulacakları güç inanılmaz değerli. Çünkü onlar sosyal hayatın, ekonomik hayatın paydaşları. Ciddi anlamda bir kazanım olacağını değerlendiriyorum” diye konuştu.

“YA ÜRETEREK VAR OLACAĞIZ YA DA TÜKETEREK YOK OLACAĞIZ”

Ya üreterek var olacağız ya da tüketerek yok olacağız diyen Vali Ali Çelik, kooperatifin diğer köylere de örnek olmasını dileyerek konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Zaten her bir kadın ailesini var etmek, çocuğunu yetiştirmek, ayakta kalmak için ciddi bir emek ve üretimin parçası oluyor. Bir de ekonomik kalkınmanın bir parçası olduğu zaman onlara saygımız, minnetimiz ve duamız artıyor. İnşallah bugün burada başladığı gibi sevgiyle, emekle, bir arada ve birlikte olarak uzun yıllar köyümüze, ilçemize ve şehrimize hizmet eder. Diğer köylerimize de örnek olur.”

Çamlıca köyünde bir ilki başardıklarını kaydeden 7 Renk Kadınları Sosyal Dayanışma Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Ayten İnce, “Biz burada bir ilki başardık. 7 Renk Kadınları Sosyal Dayanışma ve Üretim ve İşletme Kooperatifi olarak Türkiye’de bakanlığın aracılığıyla ilk şube kuruluşunu gerçekleştirdik. Aynı köyümüzün içinde Domaniç Kooperatifini kurduk. 18 kişiden oluşan kadınların birlikte yaptıkları ürünleri bir araya getirdik. Herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Açılışın ardından kooperatifi gezerek bilgiler alan Vali Ali Çelik, “Ürünlerin tüm Türkiye’ye ulaşması için biz de ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. Vali Ali Çelik’in her zaman yanlarında olduğunu belirten kadınlar, destekleri için teşekkür ettiler.  Açılış törenine, Vali Ali Çelik, Domaniç Kaymakamı Muhammed Furkan Okumuş, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Yedi Renk Kadınları Sosyal Dayanışma Üretim ve İşletme Kooperatifi Genel Başkanı Ayten İnce, Domaniç Çamlıca Üretici Kadınlar Kooperatifi Başkanı Zekiye Okumuş, İl Genel Meclisi üyesi Hüsameddin Doğan ile çok sayıda vatandaş katıldı.