içinde ,

DPÜ müzeler için geri sayıyor

DPÜ müzeler için geri sayıyor

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde yer alan ancak bir süredir ziyarete kapalı olan Dumlupınar Üniversitesi Müzesi, çok yakında yeni binasında gezilebilecek. Üniversite içinde açılmak için gün sayan bir başka müze olan Ahmet Yakupoğlu Müzesi’nin de tescili için girişimler sürdürüldüğü belirtildi

Dumlupınar Üniversitesi rektörlük binası içerisinde bulunan Müze, ziyaretçilerin daha kolay erişebilmesi için Bedesten’in yanındaki yeni binasına taşınıyor. Taşıma çalışmalarında sona yaklaşılırken, Üniversite içinde açılmak için gün sayan bir başka müze olan Ahmet Yakupoğlu Müzesi’nin de tescili için girişimler sürdürüldüğü belirtildi.

Dumlupınar Üniversitesinden yapılan açıklamada söz konusu iki müzenin yönetimi konusunda eş güdümün sağlanması müzecilik ve müze Eğitimi uygulamalarının bilimsel bir anlayışla gerçekleştirebilmesi için üniversite senatosunun Mart ayında aldığı kararla Müzeler Müdürlüğü kurulduğu ve bu müdürlüğün Güzel Sanatlar Fakültesine bağlandığı ve müdürlük görevine de Nejla Zengin’in getirildiği ifade edildi.

‘MÜZEMİZİ HAK ETTİĞİ DEĞERE ULAŞTIRMAYI HEDEFLEDİK’

Müzelerle ilgili çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Mercin, “ Rektörümüz Prof. Dr. Kâzım Uysal’ın özel ilgisi ve çabalarıyla hem on yılı aşkın süredir bünyemizde yer alan Dumlupınar Üniversitesi Müzesi’nin hak ettiği değere ulaşması hem de yakın zamanda tescili alınacak Ahmet Yakupoğlu Müzesi için çok önemli adımlar attık. İlk iş olarak mevcut durum analizi yapabilmek için bugüne kadar yapılanlarla ilgili ciddi bir araştırma yaparak veriler topladık ve bir yol haritası oluşturduk. Yönetim kurulumuz ilk toplantısında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Müzesi’nin yeniden ayağa kaldırılması amacıyla mevcut yerinin değiştirilmesi gerektiği kararına vardı. Bu kapsamda Üniversitemizin en güzel mekânlarından biri ve insan hareketliliğinin yoğun olduğu yer olan, Bedesten’in yanında bulunan, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının olduğu alan, Rektörümüz tarafından müze binası olarak tahsis edildi. Yapının çağdaş bir müze görünümüne kavuşturulması için çok ciddi emek harcandı ve maddi yatırım yapıldı.  Kütahya İl Kültür Turizm Müdürlüğüne bağlı Müzeler Müdürlüğünün çok değerli katkıları ile ilerleyen, son olarak Müzeler Müdürü Sayın Sevgi Gürdal, Sanat Tarihçisi Seher Altunkaynak Duğan ve Arkeolog Fatih Yıldırım tarafından denetlenen Müzemiz, yapılacak protokol çerçevesinde geçici eser teşhir desteği ile hayat bulacak. Çok yakında açılması planlanan Dumlupınar Üniversitesi Müzesinin, sadece çağdaş ve nezih bir müze yapısı olması yanında, müze eğitim programları ve müzecilik yaklaşımı ile ilgili yapılacak etkinlikleri ile Kütahya için çok önemli bir durak olacağını umuyoruz. Ayrıca Kütahya’nın arkeolojik tarihi geçmişinin adeta özetini sunacak olan müzenin, Kütahya’nın tanıtımına da çok önemli katkıları olacak” dedi.