içinde

Çinili Cami yıkılmayacak

Bilim Kurulu daha önce aldığı yeniden kurma kararının ardından Kütahya Valisi Ali Çelik’in önerisiyle DPÜ önderliğinde kurulan 2. Bilim Kurulu, Çinili Cami raporunu hazırladı. ODTÜ’lü bilim insanları Çinili Cami’nin mevcut haliyle korunarak yeniden ibadete açılabileceğini açıkladı

Dünyaca ünlü Kütahyalı Ressam, Neyzen ve Minyatürist Ahmet Yakupoğlu tarafından Maltepe Mahallesi sakinlerinin destekleriyle 1973 yılında yaptırılan ve zeminde yaşanan sorunlar nedeniyle ibadete kapatılan Çinili Cami’den sevindiren haber geldi. 1. Bilim Kurulu’nun rekonstrüksiyon (yeniden kurma) kararının ardından Kütahya Valisi Ali Çelik’in Çinili Cami’nin geleceğe sağlıklı şekilde aktarılıp aktarılamayacağına dair yeni bir görüş alınması önerisi üzerine DPÜ önderliğinde kurulan 2. Bilim Kurulu, Çinili Cami raporunu tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesinin seçkin bilim insanlarından Prof. Dr. Barış Binici, Prof. Dr. Erdem Canbay ile Doç. Dr. Tolga Yılmaz’dan oluşan 2. Bilim Kurulu’nun hazırladığı raporun detayları, görüş ve önerileri “Çinili Cami Çalıştayı”nda açıklandı. 2 ay süren çalışmaların ardından tamamlanan raporun detaylarını Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış Binici açıkladı. Binici, “Çinili Cami Performans Değerlendirmesi” başlıklı sunum eşliğinde Çinili Cami’de yapılan incelemeler, gözlemler, hasar mekanizmaları, güçlendirme ilkeleri ve yapılabilecek çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 

‘MİNARE YENİDEN İNŞA EDİLSİN ÖNERİSİ’

Prof. Dr. Barış Binici, Çinili Cami’nin rekonstrüksiyona gerek duyulmaksızın mevcut halinin güçlendirilerek korunacağını söyledi. Minarede temel problemi olduğunu belirten Binici, yeniden inşa edilmesi önerisinde bulundu. Raporun detaylarının paylaşılmasının ardından konuşan Vali Ali Çelik, uygulama projesinin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını istedi.

‘MİNAREYİ MEVCUT HALİYLE KORUMAK İÇİN ALTERNATİF GELİŞTİRİLMELİ’

2. Bilim Kurulu’nun Çinili Cami’nin minaresinin yıkılarak yeniden yapılması görüşünü de değerlendiren Vali Çelik, minarenin mevcut haliyle korunması için alternatif geliştirilmesini istedi. Minareyi ayakta tutmak için teknoloji ve tasarımın bir araya getirilmesi önerisinde bulunan Vali Çelik, “Kültürel mirası korumak için yaptığınız uygulama projesi sunum alanına dönüşebiliyor. Eserleri sırf ayakta tutmak için teknoloji ve tasarım bir araya getirilerek ilgi ve cazibe alanları oluşturulabiliyor. Çinili Cami’de de bunu uygulamaya koyabilir miyiz değerlendirmeliyiz. Vatandaşımızın caminin bir an önce ibadete açılması yönünde beklentisi var. Bu yüzden ivedilikle çalışmalara başlamalıyız. Hocalarımızdan ricamız; eğer mümkünse insanımızın hayatını tehlikeye atmadan bir çözüm üretmeleri ve alternatif geliştirmeleri. Bu anlamda değerli hocalarımızdan katkı bekliyoruz” diye konuştu.